Paralelní Polis doporučuje Litecoin jako prostředek platby

Datum: 28. 06. 2017 | Autor: Pavel Ševčík | Kategorie: Kryptoměny
litecoin poster

V posledním roce zažil bitcoin mnoho dobrého, ale bohužel i zlého. Byli jsme vyplašeni, že jedna bitcoinová transakce stojí uživatele 10-15 Kč, které musí zaplatit navíc ke kávě a úpěnlivě jsme od podzimu čekali, až přijde vylepšení, které by tento problém alespoň částečně vyřešilo – marně. Dlouho jsme byli nuceni sledovat, jak cena poplatků za bitcoinové transakce dramaticky roste, až se to stalo déle neúnosné.

Rostoucí poplatky

V tento moment se cena bitcoinové transakce pohybuje od ~70 Kč výš a nedá se očekávat, že by to v následujících měsících mělo být jinak. Vylepšení bitcoinové sítě, zvané Segregated Witness (zkráceně SegWit), které by alespoň částečně pomohlo řešit problém s propustností sítě, čeká už od loňského podzimu na schválení minery. Toto schválení se bohužel neudálo a místo toho se různé zájmové skupiny začaly dohadovat, zda by nebylo lepší jiné řešení… Je jasné, že řešení je potřeba víc – SegWit i navýšení velikosti blocku. Nicméně současná situace s vysokými poplatky velmi vyhovovala minerům, kteří dostanou poplatky za každý vytěžený block a tak bylo výhodné SegWit neaktivovat. Jediný, kdo v tomto sporu prohrál, byli běžní uživatelé.

Bitcoinová komunita se nakonec odhodlala SegWit aktivovat i přes nesouhlas minerské většiny a tak 1. srpna 2017 proběhně takzvaný UASF (User-Activated Soft-Fork). To zní na první pohled dobře, ale pokud nebude mít tento UASF alespoň 51% podporu mezi minery, dojde k rozdělení bitcoinového blockchainu na dva koexistující avšak nekompatibilní blockchainy. Tento stav může v dobrém případě trvat pár hodin nebo dnů, v horším dva týdny a v nejhorším případě se stane, že bitcoin se rozdělí na dvě kryptoměny, jako se to stalo v případě Etherea. Uživatel, který v tomto období dvou koexistujících blockchainů provede nebo přijme transakci, nemá jistotu, že jeho odeslané i obdržené bitcoiny jsou v tom blockchainu, ve kterém mají být. Pro události po prvním srpnu tedy platí jediné pravidlo: neprovádět žádné transakce, dokud se situace nevyřeší.

Litecoin jako záchrana

Již déle jsme nemohli přihlížet a našim zákazníkům vysvětlovat, že káva je stojí 120 Kč, protože „jsou vysoké bitcoinové poplatky a my to nemůžeme ovlivnit“. K tomu všemu hrozí, že bychom kvůli srpnovému UASF nemohli přijímat žádné platby, což by nás mohlo velmi ohrozit. Bitcoin přestal být vhodným platidlem pro malé položky a bylo tak třeba najít vhodnou náhradu – tou náhradou je Litecoin.

Litecoin vytvořil v roce 2011 programátor Charlie Lee, nikoliv jako náhradu, ale jako alternativu k bitcoinu. Je to dáno tím, že Litecoin má při čtyřnásobně vyšším maximálním počtu mincí v oběhu (84 mil. LTC) čtyřikrát kratší čas potvrzení transakcí (~2.5 min.) a je tedy mnohem vhodnější na drobné denní platby. Proto ho také mnoho lidí nazývá stříbrem k tzv. bitcoinovému zlatu.

Litecoin v současné době i prošel probuzením, neboť po dlouhé době hibernace přijal a aktivoval během dvou měsíců, bez větších obtíží, vylepšení SegWit a vyfoukl tak Bitcoinu jeho pomyslný vítr z plachet. Litecoin se tedy opět stává velmi zajímavou alternativou a současný trend ukazuje, že se opravdu na drobné transakce hodí – jedna transakce stojí přibližně 1 Kč.

Probuzení Litecoinu zaznamenaly a podpořily i firmy orientující se na bitcoinová řešení – Litecoin se obchoduje na evropské burze Bitstamp a na jeho implementaci pracuje Storyous i BitcoinPay, což znamená že Litecoiny bude moci přijímat i e-shop Alza.

Jak používat Litecoin

Doporučujeme obchodníkům začít přijímat Litecoin, jako alternativu k Bitcoinu, neboť se pro malé transakce hodí více a dlouhodobě by neměl mít problémy s vysokými poplatky, jako bitcoin. Používání Litecoinu se prakticky neliší od používání Bitcoinu – na naše zákazníky v Bitcoin Coffee bude tedy negativní dopad minimální – ale spíš nulový. Jednoduše řečeno: stačí mít naší kartičku, nebo správnou aplikaci v telefonu, zakoupit v bankomatu litecoiny a následně s nimi zaplatit 🙂

Pro telefony Apple iPhone doporučujeme peněženku LoafWallet, pro zařízení Android doporučujeme peněženku Coinomi.

Litecoiny můžete pohodlně zakoupit v bankomatu umístěném v Bitcoin Coffee v Paralelní Polis, o našich benefitních kartách si můžete více přečíst zde.

Pro více informací o Litecoinu doporučujeme tento článek na btctip.cz

blog Paralelní Polis

Slovensko se inspirovalo českým EET. Hackeři systém prolomili
The Central Bank prohibits PP from using the word “coin”
ČNB zakazuje PP používat slovo mince. Po EET je tu kauza mince

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz