Umělecká skupina Ztohoven založila Institut Kryptoanarchie

Datum: 29. 08. 2014 | Autor: Tom Klíma | Kategorie: Vše

Pojem kryptoanarchie označuje rozrůstající se prostředí neregulovatelné oblasti internetu, které za použití anonymizačních nástrojů  umožňuje neomezené sdílení dat, s tím spojený rozvoj svobodného trhu, a to díky decentralizovaným měnám typu bitcoin  a nešpehovatelné komunikaci za použití šifrovacích nástrojů.

Od intervence do živého vysílání ČT, po virtuální inscenaci s mobilními telefony poslanců, jsme jako skupina Ztohoven spojováni s hackingem. Inspirace technologickými inovacemi a jejich potenciální dopad na společnost nás dovedl k úzkému propojení s hackerskou scénou. Chápeme spojení umění, vědy a technologie jako účinný nástroj vzdoru proti autoritářským tendencím, které s vývojem moderních technologií plíživě vstoupily do našeho každodenního života. Zakládáme Institut kryptoanarchie – hackerspace, kterým se připojujeme k mezinárodní hackerské síti.

Cílem Institutu kryptoanarchie je zpřístupňování nástrojů pro neomezené šíření informací na internetu a podpora paralelní decentralizované ekonomiky, kryptoměn a dalších předpokladů pro rozvoj svobodné společnosti 21. století. Hlavním motivem je pro nás přesvědčení, že cenzura není fenoménem pouze “vzdáleného diktátorského světa”. Státy a jejich bezpečnostní složky globálně kontrolují přístup k informacím – pod záminkou ochrany duševního vlastnictví aplikují plošnou cenzuru s cílem kontrolovat dostupné zdroje. Státy nutí na globální úrovni zpracovávat soukromou poštu a osobní data, ačkoliv Evropský soudní dvůr rozhodl o protiústavnosti směrnice týkající se “data retention” (uchovávání údajů). Státy a korporace disponují daty o ekonomickém chování a pečlivě promyšlenou legislativou získaly plný přístup ke všem platebním transakcím a nakupovacím návykům.

Nové technologie s sebou přináší i možnost volby – nacházíme se v době, kterou definoval manifest kryptoanarchie.

S rychlým internetem, se spolehlivým anonymizátorem a decentralizovanou měnou si zachováš svobodu, kterou jako celek ztrácíme.

blog Paralelní Polis

Slovensko se inspirovalo českým EET. Hackeři systém prolomili
The Central Bank prohibits PP from using the word “coin”
ČNB zakazuje PP používat slovo mince. Po EET je tu kauza mince

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz