Skip to content

Paralelní Polis doporučuje Litecoin jako prostředek platby

litecoin poster

V posledním roce zažil bitcoin mnoho dobrého, ale bohužel i zlého. Byli jsme vyplašeni, že jedna bitcoinová transakce stojí uživatele 10-15 Kč, které musí zaplatit navíc ke kávě a úpěnlivě jsme od podzimu čekali, až přijde vylepšení, které by tento problém alespoň částečně vyřešilo – marně. Dlouho jsme byli nuceni sledovat, jak cena poplatků za bitcoinové transakce dramaticky roste, až se to stalo déle neúnosné.

Rostoucí poplatky

V tento moment se cena bitcoinové transakce pohybuje od ~70 Kč výš a nedá se očekávat, že by to v následujících měsících mělo být jinak. Vylepšení bitcoinové sítě, zvané Segregated Witness (zkráceně SegWit), které by alespoň částečně pomohlo řešit problém s propustností sítě, čeká už od loňského podzimu na schválení minery. Toto schválení se bohužel neudálo a místo toho se různé zájmové skupiny začaly dohadovat, zda by nebylo lepší jiné řešení… Je jasné, že řešení je potřeba víc – SegWit i navýšení velikosti blocku. Nicméně současná situace s vysokými poplatky velmi vyhovovala minerům, kteří dostanou poplatky za každý vytěžený block a tak bylo výhodné SegWit neaktivovat. Jediný, kdo v tomto sporu prohrál, byli běžní uživatelé.

Bitcoinová komunita se nakonec odhodlala SegWit aktivovat i přes nesouhlas minerské většiny a tak 1. srpna 2017 proběhně takzvaný UASF (User-Activated Soft-Fork). To zní na první pohled dobře, ale pokud nebude mít tento UASF alespoň 51% podporu mezi minery, dojde k rozdělení bitcoinového blockchainu na dva koexistující avšak nekompatibilní blockchainy. Tento stav může v dobrém případě trvat pár hodin nebo dnů, v horším dva týdny a v nejhorším případě se stane, že bitcoin se rozdělí na dvě kryptoměny, jako se to stalo v případě Etherea. Uživatel, který v tomto období dvou koexistujících blockchainů provede nebo přijme transakci, nemá jistotu, že jeho odeslané i obdržené bitcoiny jsou v tom blockchainu, ve kterém mají být. Pro události po prvním srpnu tedy platí jediné pravidlo: neprovádět žádné transakce, dokud se situace nevyřeší.

Litecoin jako záchrana

Již déle jsme nemohli přihlížet a našim zákazníkům vysvětlovat, že káva je stojí 120 Kč, protože “jsou vysoké bitcoinové poplatky a my to nemůžeme ovlivnit”. K tomu všemu hrozí, že bychom kvůli srpnovému UASF nemohli přijímat žádné platby, což by nás mohlo velmi ohrozit. Bitcoin přestal být vhodným platidlem pro malé položky a bylo tak třeba najít vhodnou náhradu – tou náhradou je Litecoin.

Litecoin vytvořil v roce 2011 programátor Charlie Lee, nikoliv jako náhradu, ale jako alternativu k bitcoinu. Je to dáno tím, že Litecoin má při čtyřnásobně vyšším maximálním počtu mincí v oběhu (84 mil. LTC) čtyřikrát kratší čas potvrzení transakcí (~2.5 min.) a je tedy mnohem vhodnější na drobné denní platby. Proto ho také mnoho lidí nazývá stříbrem k tzv. bitcoinovému zlatu.

Litecoin v současné době i prošel probuzením, neboť po dlouhé době hibernace přijal a aktivoval během dvou měsíců, bez větších obtíží, vylepšení SegWit a vyfoukl tak Bitcoinu jeho pomyslný vítr z plachet. Litecoin se tedy opět stává velmi zajímavou alternativou a současný trend ukazuje, že se opravdu na drobné transakce hodí – jedna transakce stojí přibližně 1 Kč.

Probuzení Litecoinu zaznamenaly a podpořily i firmy orientující se na bitcoinová řešení – Litecoin se obchoduje na evropské burze Bitstamp a na jeho implementaci pracuje Storyous i BitcoinPay, což znamená že Litecoiny bude moci přijímat i e-shop Alza.

Jak používat Litecoin

Doporučujeme obchodníkům začít přijímat Litecoin, jako alternativu k Bitcoinu, neboť se pro malé transakce hodí více a dlouhodobě by neměl mít problémy s vysokými poplatky, jako bitcoin. Používání Litecoinu se prakticky neliší od používání Bitcoinu – na naše zákazníky v Bitcoin Coffee bude tedy negativní dopad minimální – ale spíš nulový. Jednoduše řečeno: stačí mít naší kartičku, nebo správnou aplikaci v telefonu, zakoupit v bankomatu litecoiny a následně s nimi zaplatit 🙂

Pro telefony Apple iPhone doporučujeme peněženku LoafWallet, pro zařízení Android doporučujeme peněženku Coinomi.

Litecoiny můžete pohodlně zakoupit v bankomatu umístěném v Bitcoin Coffee v Paralelní Polis, o našich benefitních kartách si můžete více přečíst zde.

Pro více informací o Litecoinu doporučujeme tento článek na btctip.cz