Mince 2017

statement

Úvodní slovo o projektu

Pod záštitou Paralelní polis a jména Institutu kryptoanarchie vzniká každý rok unikátní kolekce pamětních mincí krytých Bitcoinem. Mince jsou jedinečně hodnotným sběratelským dílem a výsledkem usilovné práce sedmi talentovaných lidí z nejrůznějších oborů, kteří celému projektu propůjčují uměleckořemeslnou hodnotu.

Projekt stříbrných mincí byl poprvé realizován v roce 2017 a vznikl především jako projev respektu k osobnostem, které byli/jsou perzekuované, omezované na svobodě, ohrožené na životě, nebo zemřeli za digitální svobodu. Motivem první mince se záměrně stal Ross Ulbricht, jehož neuvěřitelný životní příběh nám přijela přednášet jeho matka Lyn Ulbricht na III. ročník Hackers Congress 2016.

Mince Ross Ulbricht

Celkový počet: 100 ks
Rok vydání: 2017
Průměr: 37 mm
Tloušťka: 3 mm
Kov: stříbro
Ryzost: 999/1000
Provedení: proof, mat

 

Případ Rosse Ulbrichta

Námětem pro realizaci první mince byl jeden z nejsledovanějších soudních procesů v oblasti kybernetické kriminality tohoto století. V roce 2015 byl ve všech sedmi bodech obžaloby odsouzen k doživotnímu trestu bez možnosti podmíněného propuštění čtyřiatřicetiletý tvůrce a provozovatel Silk Road William Ross Ulbricht. V roce 2017 dostal podruhé doživotí a 40 let k tomu bez možnosti odvolání. Případ Rosse Ulbrichta vnesl do společnosti několik zásadních otázek na téma limitů státního dozoru nebo cíleného systematického užívání ilegálních donucovacích prostředků státním systémem. Předznamenal tak reálné destruktivní dopady na svobodu internetu, resp. jeho kontroly ze strany státu.

V soudním řízení došlo k porušení IV. dodatku Ústavy Spojených států amerických, jenž zakazuje nepřiměřené a neoprávněné prohlídky a konfiskace. Obžalovanému tak bylo upřeno základní právo na ochranu osobní svobody, stejně tak ochranu písemností a majetku s ním spojené. Dále nebyla dodržena zásada přiměřenosti. V souladu s ní lze nejvyšší tresty uložit jen za zvlášť závažné a extrémně násilné zločiny, které ovšem Ulbricht nespáchal.

Motiv první mince tedy skládá hold Rossu Ulbrichtovi, který padl za oběť státnímu systému a jeho hodnotám, dle kterých se měl stát odstrašujícím příkladem pro podobné kyberzločiny v budoucnu.

Propojení s bitcoinem

Jedinečným řešením, jak propojit umělecký předmět v podobě sběratelské pamětní mince s kryptoměnou, se ukázaly BitNotes. Ke každé minci náleží jeden certifikát s BitNote, kterým Paralelní Polis garantuje nominální hodnotu mince 0,01 BTC. Na každou minci je nahrána setina Bitcoinu, kterou si zákazník de facto předplatí, neboť je zahrnuta v ceně mince. Funguje to velmi elegantně. Společnost BitNotes emituje papírové polotovary s běžnými bezpečnostními prvky, které známe např. z oběžných bankovek české koruny. Každý polotovar má svou vlastní bitcoinovou adresu, jež koresponduje s privátním klíčem, za který společnost ručí. Druhý klíč zajišťuje Paralelní Polis a taktéž za něj odpovídá. Důležité je, že Paralelní Polis v tomto vztahu sice vystupuje jako ručící autorita, ale k zákazníkově setině Bitcoinu se nikdy nedostane. Aby se tomu tak stalo, museli bychom znát druhou polovinu kódu, který je skryt pod stíracím polem na BitNotes. Každý kód kuponu BitNote je ovšem jedinečný a originální. První polovina kódu je viditelná pro všechny, neboť je ručně vyryta na hraně mince.

Roman Týc – art direktor projektu

  • 1996 – dokončení Soukromé mistrovské školy uměleckého designu v Praze
  • 2002 – člen skupiny Ztohoven
  • 2014 – Paralelní Polis

Roman Týc se jako výtvarný umělec vždy soustředil na práci s technologiemi. V 90. letech vytvářel videokoláže, které animoval v reálném čase na speciálně sestaveném stroji. Tuto techniku dále rozvíjel ve vizuální skupině PureA.

Roman je taktéž spoluzakladatelem umělecké aktivistické skupiny Ztohoven. Ta se kromě mnoha kontroverzních projektů jako např. Mediání realita (atomový výbuch v živém vysílání České televize), Morální reforma (rozesílání fiktivních SMS zpráv mezi poslanci parlamentu), zasloužila o založení Paralelní polis.

Vlastní uměleckou tvorbu Roman uceleně prezentoval na 3 samostatných výstavách, a to Vykradač hrobů v r. 2011, Jen blbni, zkazíš to všem v r. 2014 a Im Boden v r. 2017.

Štěpán Beránek – vytvořil sádrový model mince

  • 2000-2007 – AVU v Praze, obor grafika a kresba, figurální sochařství a medaile

Téměř vždy pracuji s figurou člověka nebo zvířete, a to jak v symbolické, tak existenciální i expresivní rovině. Pracuji tak intuitivně. Považuji to za nejpřirozenější umělecký jazyk, který je mi vlastní. Tento projev je pro mě značně provázaný s tělesností – nejen s lidským tělem, ale i tělesností Země. Při práci na první pamětní minci Ross Ulbricht mě především zajímal paradox situace, kdy se disident dostává na medaili právě expandující měny. Chtěl jsem vyjádřit podporu dle mého názoru neprávem odsouzenému Rossu Ulbrichtovi, pomoci tak myšlence svobody a nezávislosti na státním systému.“

 


Návod na ověření najdete zde.

Návod na získání Bitcoinů z mince najdete zde.

Pokud mate o minci zájem, pro více informací volejte na +420 721 567 510.


Mince Julian Assange 2018 – zde

blog Paralelní Polis

Dosažení svobody pomocí opt-out. To je letošní #hcpp19!
Hackathon přinesl platformu Písk pro šifrovanou komunikaci s novináři!
Paralelní Polis hledá posily!

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz