Skip to content

Mince 2017

English version

Úvodní slovo o projektu

Projekt stříbrných mincí byl poprvé realizován v roce 2017 a vznikl především jako projev respektu k osobnostem, které byly/jsou perzekuované, omezované na svobodě, ohrožené na životě, nebo zemřeli za digitální svobodu. Motivem první mince se záměrně stal Ross Ulbricht, jehož neuvěřitelný životní příběh nám přijela přednášet jeho matka Lyn Ulbricht na III. ročník Hackers Congress 2016. Edice 2017 byla výjimečná mj. i v tom, že první polovinu privátního klíče ručně vyrýval na hranu mince umělecký rytec a grafik Jindřich Faktor. Druhá polovina privátního klíče byla zapsána na certifikátu s BitNote, který se přikládal ke každé minci. Od roku 2018 je na hraně mince kompletní dvaapadesátiznakový kryptografický kód vyrývaný laserem.

Mince Ross Ulbricht

Celkový počet: 100 ks
Rok vydání: 2017
Průměr: 37 mm
Tloušťka: 3 mm
Kov: stříbro
Ryzost: 999/1000
Provedení: vysokvý les, patina

Dražba zlatého Ulbrichta

Každou stříbrnou edici o rok později uzavírá jedna mince zlatá. Zlatý Ross Ulbricht byl v roce 2018 vydražen po telefonu neznámým kupujícím na Hackers Congressu Paralelní Polis. Polovinu výtěžku z dražby jsme zaslali Rossově matce na Ross Ulbricht Legal Defense Fund. Lyn Ulbricht za svého syna stále bojuje a v rámci kampaně na jeho záchranu zatím sesbírala přes 200 000 petičních hlasů vyjadřujících vůli lidí, kteří za Rossem Ulbrichtem stojí:

Případ Rosse Ulbrichta

Námětem pro realizaci první mince byl jeden z nejsledovanějších soudních procesů v oblasti kybernetické kriminality tohoto století. V roce 2015 byl ve všech sedmi bodech obžaloby odsouzen k doživotnímu trestu bez možnosti podmíněného propuštění čtyřiatřicetiletý tvůrce a provozovatel Silk Road William Ross Ulbricht. V roce 2017 dostal podruhé doživotí a 40 let k tomu bez možnosti odvolání. Případ Rosse Ulbrichta vnesl do společnosti několik zásadních otázek na téma limitů státního dozoru nebo cíleného systematického užívání ilegálních donucovacích prostředků státním systémem. Předznamenal tak reálné destruktivní dopady na svobodu internetu, resp. jeho kontroly ze strany státu.

V soudním řízení došlo k porušení IV. dodatku Ústavy Spojených států amerických, jenž zakazuje nepřiměřené a neoprávněné prohlídky a konfiskace. Obžalovanému tak bylo upřeno základní právo na ochranu osobní svobody, stejně tak ochranu písemností a majetku s ním spojené. Dále nebyla dodržena zásada přiměřenosti. V souladu s ní lze nejvyšší tresty uložit jen za zvlášť závažné a extrémně násilné zločiny, které ovšem Ulbricht nespáchal.

Motiv první mince tedy skládá hold Rossu Ulbrichtovi, který padl za oběť státnímu systému a jeho hodnotám, dle kterých se měl stát odstrašujícím příkladem pro podobné kyberzločiny v budoucnu.

Štěpán Beránek, autor návrhů prvních dvou edic

Autorem prvních dvou motivů na mincích 2017 a 2018 byl akademický sochař Štěpán Beránek:

  • 2000-2007 – AVU v Praze, obor grafika a kresba, figurální sochařství a medaile

Téměř vždy pracuji s figurou člověka nebo zvířete, a to jak v symbolické, tak existenciální i expresivní rovině. Pracuji tak intuitivně. Považuji to za nejpřirozenější umělecký jazyk, který je mi vlastní. Tento projev je pro mě značně provázaný s tělesností – nejen s lidským tělem, ale i tělesností Země. Při práci na první pamětní minci Ross Ulbricht mě především zajímal paradox situace, kdy se disident dostává na medaili právě expandující měny. Chtěl jsem vyjádřit podporu dle mého názoru neprávem odsouzenému Rossu Ulbrichtovi, pomoci tak myšlence svobody a nezávislosti na státním systému.“

 


Návod na ověření najdete zde.

Návod na získání Bitcoinů z mince najdete zde.


Mince Julian Assange 2018 – zde

Stříbrné pamětní mince Paralelní Polis nejsou jakkoliv spojeny s žádným státním orgánem (včetně České národní banky), českou korunou, ani jakoukoliv jinou měnou s nuceným oběhem (FIAT měnou). Mince jsou propojeny s kryptoměnou bitcoin způsobem, který je blíže popsaný na internetové stránce dostupné na adrese https://www.paralelnipolis.cz/mince/.