Je možná cenzura internetu v ČR?

Datum: | Autor: wilder | Kategorie: Internetová bezpečnost, Svoboda a kryptoanarchie

Nový loterijní zákon nově do českého právního řádu zavádí politiky řízenou cenzuru internetu. Proč je to špatně se dozvíte například na https://www.prichazicenzor.cz/, stránkách iniciativy, které založil správce národní(!) domény CZ.NIC. Tento článek se ale více věnuje technickým aspektům tohoto problému.

Cenzura internetu ve světě

Cenzura internetu je technicky velmi složitý úkol. Často ji potřebují ke svému fungování státy na východ od nás.

Čína na to jde přímočaře a nasadila firewall (jakýsi informatický obranný val), který kontroluje veškerou příchozí a odchozí internetovou komunikaci. Že nefunguje ani zdaleka tak, jak by měl, ví všichni včetně Číňanů.

Rusko se od Číny poučilo, že represe nefunguje. Nasadilo tedy velmi širokou a různorodou sadu propagandistických nástrojů, které umožňují stáčet veřejný náhled na věc tím či oním směrem. Obranou je vzdělané a kriticky myslící obyvatelstvo, které propagandistické výmysly dokáže od dalších informací filtrovat.

Praxe tedy ukazuje, že skutečnou cenzuru internetu lze dosáhnout jen tak, že se celý stát od internetu odpojí a postaví si komunikační síť vlastní. Příkladem budiž Severní Korea, kde mají k světovému internetu přístup pouze vládnoucí politické špičky a i ty jsou kontrolovány státními úředníky kvůli nepovoleným aktivitám.

Technické problémy

Proč je cenzura internetu v praxi takový problém? Internet je v počátku armádní projekt, který byl stavěný s ohledem na vyřazení komunikujících uzlů protivníkem. Tento decentralizující model přetrval dodnes. Pokud se vám povede zablokovat, zničit nebo jinak vyřadit z provozu pět, deset hlavních uzlů, základní připojení to v zásadě nevolivní. Pro hlubší nástin doporučuji starší, ale stále aktuální seriál na http://www.cnews.cz/jak-znicit-internet.

V zákoně navíc není jasně definováno, co přesně se má blokovat (zda přístupy, překlady adres nebo veškerý provoz z domény nebo se “závadným” obsahem), ani jakým způsobem se má internetový provoz blokovat. Poskytovatelé internetu se bojí vysokých investic do nového a drahého hardwaru, který ale bude ve výsledku k ničemu. Proč?

Jak se lze bránit

Cenzuru internetu umí pohodlně obejít každý uživatel obeznámený s možnostmi, které mu intenetová síť nabízí. Pro přehled uvádím čtyři nejznámější:

Jak je vidět, existuje několik jednoduchých a nespočet složitých postupů, jak se lze na internetu pohybovat svobodně a nezávisle na jakýkoliv restrikcích. Internet je ze své decentralizované podstaty neregulovatelný, a proto bychom si ho měli vážit jako jedno z mála míst, kde funguje skutečná svoboda projevu se všemi z toho plynoucími důsledky.

blog Paralelní Polis

Manažer/ka coworkingu Paper Hub v Paralelní Polis
3rd Global Bitcoin Meetup with speakers from 5 countries!
Bitcoin v El Salvadoru

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz