Skip to content

Je možná cenzura internetu v ČR?

Nový loterijní zákon nově do českého právního řádu zavádí politiky řízenou cenzuru internetu. Proč je to špatně se dozvíte například na https://www.prichazicenzor.cz/, stránkách iniciativy, které založil správce národní(!) domény CZ.NIC. Tento článek se ale více věnuje technickým aspektům tohoto problému.

Cenzura internetu ve světě

Cenzura internetu je technicky velmi složitý úkol. Často ji potřebují ke svému fungování státy na východ od nás.

Čína na to jde přímočaře a nasadila firewall (jakýsi informatický obranný val), který kontroluje veškerou příchozí a odchozí internetovou komunikaci. Že nefunguje ani zdaleka tak, jak by měl, ví všichni včetně Číňanů.

Rusko se od Číny poučilo, že represe nefunguje. Nasadilo tedy velmi širokou a různorodou sadu propagandistických nástrojů, které umožňují stáčet veřejný náhled na věc tím či oním směrem. Obranou je vzdělané a kriticky myslící obyvatelstvo, které propagandistické výmysly dokáže od dalších informací filtrovat.

Praxe tedy ukazuje, že skutečnou cenzuru internetu lze dosáhnout jen tak, že se celý stát od internetu odpojí a postaví si komunikační síť vlastní. Příkladem budiž Severní Korea, kde mají k světovému internetu přístup pouze vládnoucí politické špičky a i ty jsou kontrolovány státními úředníky kvůli nepovoleným aktivitám.

Technické problémy

Proč je cenzura internetu v praxi takový problém? Internet je v počátku armádní projekt, který byl stavěný s ohledem na vyřazení komunikujících uzlů protivníkem. Tento decentralizující model přetrval dodnes. Pokud se vám povede zablokovat, zničit nebo jinak vyřadit z provozu pět, deset hlavních uzlů, základní připojení to v zásadě nevolivní. Pro hlubší nástin doporučuji starší, ale stále aktuální seriál na http://www.cnews.cz/jak-znicit-internet.

V zákoně navíc není jasně definováno, co přesně se má blokovat (zda přístupy, překlady adres nebo veškerý provoz z domény nebo se “závadným” obsahem), ani jakým způsobem se má internetový provoz blokovat. Poskytovatelé internetu se bojí vysokých investic do nového a drahého hardwaru, který ale bude ve výsledku k ničemu. Proč?

Jak se lze bránit

Cenzuru internetu umí pohodlně obejít každý uživatel obeznámený s možnostmi, které mu intenetová síť nabízí. Pro přehled uvádím čtyři nejznámější:

  • Proxy server – vzdálený server, kam se se připojíte a všechna komunikace následně proudí přes něj. Lze najít proxy servery placené i zdarma, jen je potřeba dát si pozor na citlivé informace (jako například hesla posílaná e-mailem). Proxy server lze nastavit přímo v prohlížeči, nebo lze použít samostatnou aplikaci nebo rozšíření či plugin do prohlížeče.
  • VPN – virtual private network využívají hlavně firmy, lze jej ale používat i při běžném surfování na internetu. Pomocí VPN si vytvoříte soukromý šifrovaný tunel z počítače na jiné místo v internetu (firma, domácí router, placený server v cizí zemi). Komunikace potom vypadá, jako kdyby pocházela z tohoto místa. Za zmínku stojí, že prohlížeč Opera má odlehčenou verzi VPN již vestavěnou, začátek používání je tedy doslova na dvě kliknutí. VPN je také populární pro zpřístupnění obsahu, který je jinak v celé zemi blokovaný (kupříkladu YouTube videa, Netflix nebo vysílání BBC).
  • Tor – ze stránky https://www.torproject.org/download lze stáhnout silně upravený prohlížeč Firefox. Po jeho nainstalování a spuštění se prohlížeč šifrovaně připojí skrz další uzly Torové sítě, takže data proudí z úplně jiného místa, než se skutečně do internetu připojujete. Tor je oblíben u novinářů, whistleblowerů, disidentů v totalitních zemích a bohužel i crackerů a black-hat hackerů. Jedinou nevýhodou je relativně nízká rychlost.
  • I2P – ze stránky https://geti2p.net/en/download si můžete stáhnout a nainstalovat I2P router, který bude směrovat všechnu komunikaci přes nově vytvořené tunely, spojující jednotlivé uživatele. Nevýhodou je opět pomalejší připojení a potřeba správného počátečního nastavení.

Jak je vidět, existuje několik jednoduchých a nespočet složitých postupů, jak se lze na internetu pohybovat svobodně a nezávisle na jakýkoliv restrikcích. Internet je ze své decentralizované podstaty neregulovatelný, a proto bychom si ho měli vážit jako jedno z mála míst, kde funguje skutečná svoboda projevu se všemi z toho plynoucími důsledky.

Leave a Reply