Skip to content

Mince 2018

English version

Pokračování úspěšného projektu Mince Paralelní Polis

Pod záštitou Paralelní Polis a jména Institutu Kryptoanarchie vznikla i v roce 2018 druhá edice stříbrných pamětních mincí krytých Bitcoinem, tentokrát s motivem Juliana Assange, spoluzakladatele internetového serveru WikiLeaks. Jedná se tak o pokračování úspěšného uměleckého projektu, který náš tým v čele s Romanem Týcem odstartoval minulý rok kolekcí Ross Ulbricht 2017. Díky enormnímu zájmu sběratelů a podporovatelů Paralelní Polis byla první edice takřka okamžitě pryč – Paralelní Polis má aktuálně v držení č.1 a č.100, zbylé Ulbrichty seženete už jen na sekundárním trhu.

více o projektu a edici Ross Ulbricht 2017

Mám zájem o minci

Případ Juliana Assange

Motivem druhé edice mincí se stal Julian Assange – australský hacker, spoluzakladatel a šéfredaktor mezinárodní neziskové organizace a stejnojmenného webového serveru WikiLeaks. Za svou práci obdržel mezi lety 2008-2014 řadu ocenění, z těch nejprestižnějšími pak UK Media Awards každoročně udělovanou Amnesty International.

Assangovi již šestým rokem poskytuje politický azyl Ekvádorská ambasáda v Londýně. V únoru 2016 Komise při Radě OSN pro lidská práva konstatovala, že Assange je ve Velké Británii svévolně zadržován v rozporu s mezinárodním právem. Ovšem dle posledního vyjádření ambasády z konce roku 2018 bude pravděpodobně velmi brzy vydán policii. V Británii čelí obvinění z porušení podmínek kauce a ve Spojených státech mu hrozí až trest smrti, neboť kvůli zveřejnění statisíců tajných dokumentů v rámci serveru WikiLeaks může být reálně obviněn ze špionáže či velezrady.  V současné době je tedy Assange jako bojovník za digitální svobodu stále omezován na svobodě a v konečném důsledku i ohrožen na životě.

Mince Julian Assange 2018

Na letošním HCPP 2018 byla poprvé představena druhá edice stříbrných mincí Julian Assange. Zde se návštěvníci mohli osobně setkat i se Štěpánem Beránkem, autorem návrhu mince.

více o práci Štěpána Beránka

Prvních padesát kusů bylo vyhotoveno ve vysokém lesku, mince č. 51 až č. 100 ve „starostříbře“. Stejně jako u první edice je díky technologii BitNotes každá mince kryta setinou Bitcoinu. Jediným rozdílem oproti edici Ross Ulbricht je, že na hranu mince 2018 se nám díky laseru podařilo umístit kompletní veřejný klíč – dvaapadesátiznakový kryptografický kód. Ten musel být v předchozím roce rozdělen do dvou částí, neboť ručním porýváním ho tam nebylo možné vyrýt celý. Druhá část tak byla na přiloženém certifikátu ke každé minci.

Celkový počet: 100 ks
Rok vydání: 2018
Průměr: 37 mm
Tloušťka: 3 mm
Kov: stříbro
Ryzost: 999/1000
Provedení: 50 ks proof

50  ks mat

Mám zájem o minci

Třetí edice mincí 2019 s motivem Aarona Swartze vyjde v říjnu tohoto roku. Z důvodů velkého zájmu ze strany sběratelů předchozích edicí vřele doporučujeme udělat si rezervaci. Aktuálně je k dispozici ještě posledních pár kusů Juliana Assange. V případě zájmu o minci či o rezervaci mince pište na minceparalelnipolis@gmail.com.


Návod na ověření najdete zde.

Návod na získání Bitcoinů z mince najdete zde.

Stříbrné pamětní mince Paralelní Polis nejsou jakkoliv spojeny s žádným státním orgánem (včetně České národní banky), českou korunou, ani jakoukoliv jinou měnou s nuceným oběhem (FIAT měnou). Mince jsou propojeny s kryptoměnou bitcoin způsobem, který je blíže popsaný na internetové stránce dostupné na adrese https://www.paralelnipolis.cz/mince/.