Skip to content

Umělecká skupina Ztohoven založila Institut Kryptoanarchie

Pojem kryptoanarchie označuje rozrůstající se prostředí neregulovatelné oblasti internetu, které za použití anonymizačních nástrojů  umožňuje neomezené sdílení dat, s tím spojený rozvoj svobodného trhu, a to díky decentralizovaným měnám typu bitcoin  a nešpehovatelné komunikaci za použití šifrovacích nástrojů.

Od intervence do živého vysílání ČT, po virtuální inscenaci s mobilními telefony poslanců, jsme jako skupina Ztohoven spojováni s hackingem. Inspirace technologickými inovacemi a jejich potenciální dopad na společnost nás dovedl k úzkému propojení s hackerskou scénou. Chápeme spojení umění, vědy a technologie jako účinný nástroj vzdoru proti autoritářským tendencím, které s vývojem moderních technologií plíživě vstoupily do našeho každodenního života. Zakládáme Institut kryptoanarchie – hackerspace, kterým se připojujeme k mezinárodní hackerské síti.

Cílem Institutu kryptoanarchie je zpřístupňování nástrojů pro neomezené šíření informací na internetu a podpora paralelní decentralizované ekonomiky, kryptoměn a dalších předpokladů pro rozvoj svobodné společnosti 21. století. Hlavním motivem je pro nás přesvědčení, že cenzura není fenoménem pouze “vzdáleného diktátorského světa”. Státy a jejich bezpečnostní složky globálně kontrolují přístup k informacím – pod záminkou ochrany duševního vlastnictví aplikují plošnou cenzuru s cílem kontrolovat dostupné zdroje. Státy nutí na globální úrovni zpracovávat soukromou poštu a osobní data, ačkoliv Evropský soudní dvůr rozhodl o protiústavnosti směrnice týkající se “data retention” (uchovávání údajů). Státy a korporace disponují daty o ekonomickém chování a pečlivě promyšlenou legislativou získaly plný přístup ke všem platebním transakcím a nakupovacím návykům.

Nové technologie s sebou přináší i možnost volby – nacházíme se v době, kterou definoval manifest kryptoanarchie.

S rychlým internetem, se spolehlivým anonymizátorem a decentralizovanou měnou si zachováš svobodu, kterou jako celek ztrácíme.

X