Workshop v Paralelní Polis pro vítěze Rozpočti si to!

Datum: 24. 10. 2019 | Autor: Iveta Šplíchalová | Kategorie: Vše

Ve středu 9. října se v Paralelní Polis v pražských Holešovicích odehrál workshop Paralelní poznávání pro vítěze středních škol on-line hry Rozpočti si to! 2019. Zúčastnilo se ho dvacet pět studentů ze třetích ročníků z Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovicích a Hotelové školy z Brna. Pořadatelem soutěže je společnost yourchance a její projekt Finanční gramotnost do škol. Každoročně se hry účastní přes tisíc žáků z celé ČR. 

Cílem celodenního workshopu Paralelní poznávání bylo mladé generaci zábavnou a interaktivní formou představit témata jako je 3D tisk nebo hydroponické pěstování rostlin. V pestrém programu nechybělo představení celého konceptu Paralelní Polis nebo přednáška o základech kryptoměn. Součástí odpolední části byl workshop digitální sebeobrany, jehož cílem bylo poukázat na skryté hrozby, které mohou na internetu potkat každého z nás. 

Akci hodnotím pozitivně, vzdělávací systém bohužel nestihne pokrýt témata, kterým se v Paralelní Polis věnujeme a která jsou den ode dne aktuálnější. Věřím, že jsme zvládli v dětech vzbudit alespoň malý zájem o osobní internetovou bezpečnost a že se budou i nadále sebevzdělávat,” říká Kateřina Mareková z Paralelní Polis. “Pro Paralelní Polis to byla vůbec první akce podobného druhu, ve vzdělávání studentů chceme ale určitě pokračovat i do budoucna,” dodává. 

„Workshop byl pro nás všechny přínosem. “Svět Paralelní polis” je opravdu hudba budoucnosti. Zdokonalili jsme se v kryptoměnách a kluci již sledují vývojové křivky bitcoinu. (smích) Hydroponie je pro většinu studentů novinkou, kterou by mohli někdy v budoucnu vyzkoušet. Nejvíce studenty zaujal 3D tisk a stavba domů. Přednáška o digitální sebeobraně byla jako třešnička na dortu. Domnívám se, že takové informace by měly být také součástí výuky,“ shrnula akci Hana Pospíšková, učitelka Hotelové školy v Brně. 

„Bylo to super, dozvěděli jsme se toho spoustu nového. Líbilo se mi, že se workshop týkal aktuálních témat a bylo to zajímavější než jen přednášky v lavicích ve škole,“ hodnotil akci student Vašek.  

„Den strávený v Paralelní Polis byl příjemným zpestřením vyučování. Všechny přednášky nás zaujaly, ale nejzajímavější byla přednáška o virtuální bezpečnosti, kde se s námi Mario podělil o své zážitky a zkušenosti z virtuálního světa. Mohli jsme si zkusit, jestli nás někdo „neheknul“ a získali jsme přístupy na nové weby,“ sdělily po akci Kačka a Verča z Českých Budějovic.

První ročník on-line hry Rozpočti si to! se uskutečnil v roce 2013 a za uplynulé ročníky se soutěže zúčastnilo více než 7000 žáků ze základních a středních škol. V posledním ročníku se v kategorii 

středních škol ne nejvyšším stupínku umístil právě tým KUBISGANG z Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovicích.

Smyslem interaktivní hry Rozpočti si to! je rozvinout finanční gramotnost účastníků – žáků, rodičů a učitelů, a to zejména v tématu domácího hospodaření. Soutěž je postavena na hře, která běží ve webové aplikaci. On-line hra je rozdělena na tři kola. Soutěží se v týmech o dvou až čtyřech žácích a jedné dospělé osobě. Alespoň dva členové týmu musí být z dané věkové kategorie. Týmy mohu být školní i rodinné, kdy je dospělou osobou jeden z rodičů nebo oba rodiče a jejich děti. Registrace probíhá přímo ve webové aplikaci na www.rozpoctisito.eu. Cílem týmů je nasbírat co nejvíce virtuálních zlatých herních mincí „chechtáků“. Úspěch ve hře záleží na vědomostech, aktivitě týmu a na zvolené strategii. Kromě toho musí týmy myslet i na spokojenost členů herní domácnosti. Nejúspěšnější týmy postoupí do velkého pražského finále, které se uskuteční v dubnu 2020. Více informací o soutěži najdete na stránkách hry www.rozpoctisito.cz

blog Paralelní Polis

Slovensko se inspirovalo českým EET. Hackeři systém prolomili
The Central Bank prohibits PP from using the word “coin”
ČNB zakazuje PP používat slovo mince. Po EET je tu kauza mince

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz