Skip to content

Slavíte “crypto only Pornhub”?

PornHub se stal “crypto only” serverem – https://www.theblockcrypto.com/linked/87616/pornhub-monero-mastercards-visa-crypto.

Za jiných okolností by to asi bylo fajn, ale co za tím doopravdy stojí?

Nejdříve je potřeba si uvědomit, že PornHub se nestal “crypto only” serverem proto, že by tolik věřil v nezávislost na fiat měnách, ale proto, že mu nic jiného nezbylo. Nepochybně se po vyřešení problémů, které k tomu vedly, k platbám v dolarech (a dalších měnách) vrátí.

Společnosti Visa a MasterCard pozastavily poskytování svých služeb pro PornHub po sérii obvinění, že se na serveru objevovala videa z natáčení reálných znásilnění a pro oběti bylo v podstatě nemožné dosáhnout jejich odstranění (https://www.bbc.com/news/stories-51391981).

Sex i finanční transakce by měly být dobrovolné a zároveň by mělo být možné zachovat jejich soukromí. Násilí, vynucování a nedobrovolné sdílení je tedy s konceptem dobrovolnosti absolutně nekompatibilní.

Kryptoměny nám (při dodržování “bezpečných” postupů) soukromí transakcí zajišťují a vynucování plateb (vydírání, daně atd.) nebo jejich nucené reportování (AML/KYC) je v “kryptokomunitě” považováno za nepřijatelné.

Stejně tak by to mělo být i se sexem (pornem). Asi nelze jednoduše obvinit PornHub z propagace nebo vytváření nedobrovolného obsahu, ale nabízí se otázka, jak naložit s pravděpodobně nedostatečnými kontrolními mechanismy, které uživatelům umožňují takový obsah prostřednictvím jeho serveru šířit. Navíc, videa nahraná uživateli slouží jako reklama pro jeho placené služby. PornHub není nezisková organizace, která poskytuje možnost sdílení erotických videí.

Poskytování platformy pro obsah, který byl pořízen bez vědomí a/nebo souhlasu aktérů je většinou považováno za nemorální, vydělávat na něm je za hranou velké většiny lidí.

Ověření dobrovolnosti je na druhou stranu složité a může být zneužíváno (falešná obvinění).