Skip to content

CryptoLAB

CryptoLAB Paralelní Polis je místo pro zkoumání a tvorbu nástrojů, které svobodná společnost potřebuje pro svoji emancipaci na vynucených autoritách.

UMĚT a VĚDĚT jsou základní předpoklady. Proto poskytujeme potřebné zázemí, sdílíme svoje znalosti, pořádáme workshopy, přednášky a školení.

Hardware, software a data, vývoj a testování, bezpečnost a ochrana soukromí, tím vším se zabýváme.

Cílem hackerspace CryptoLAB je fyzicky sdružovat lidi, které baví vzdělávat se, zkoumat nové věci, chtějí se navzájem potkávat a řešit ideje vycházející z Paralelní Polis: svobodu, kryptoanarchii, decentralizaci, bezpečnost, internet a další.

Zázemí máme v suterénu Paralelní Polis, ale jsme neoddělitelně propojeni s celým domem, jeho konceptem a směřováním.

Pro odběr novinek a zapojení v rámci hackerspace se můžeš přihlásit do veřejné e-mailové diskuse.

Projekty z hackerspace

system

Systém (originálně nazvaný opravdu system) slouží pro pravidelné vystavování bitcoinových faktur za členství nejen v Paper Hubu. Je vyvíjený Tomem v pure PHP a zdrojové kódy najdete na https://github.com/ParalelniPolis/TMS2. System je napojený na další dvě webové služby, a to na bitcoinpay.com pro bitcoinové platby a fakturoid.cz pro řešení faktur.

Již obsahuje samoobslužnou fakturaci, vybíraní bitcoinů, vystavování PDF faktur a podporu více jazyků. Na aplikaci se stále intenzivně pracuje a je v plánu doladit upomínkové maily nebo jednoduchou instalaci.

Měření spotřeby plynu online

Projekt realizovaný Pavlem K. Řekl si, že každý den chodit zapisovat stav plynoměru není hodné hackera, a tak postavil a naprogramoval zařízení, které snímání stavu umí samo. Mimo to kupříkladu automaticky tvoří grafy spotřeby a porovnává je s venkovní teplotou.

Celý projekt si prohlédněte na http://gas.paralelnipolis.cz/, zdrojové kódy lze najít na https://github.com/ParalelniPolis/ppplyn.

Elektronické zámky

Pro lepší přístup do jednotlivých pater Paralelní Polis se Tom a Honza rozhodli zařídit elektronické zámky do všech pater. Fungují s Polis kartami i implantovanými čipy.

Hardwarová složka zámků se skládá z mikrokontroleru ESP8266, RFID shieldu MFRC-522 a pár dalších součástek. Zapojení a software dohledáte na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-locks.

Webová obsluha zámků je prozatím obsloužena přes aplikaci system z důvodu napojení – zámek umí například sám zkontrolovat, zda vstupující zaplatil všechny své závazky. Nyní se tvoří nový samostatný software psaný Chillem a dostupný na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-access-system-api.

Realizace bude k poslechu v Bitcoin Coffee, zdrojové kódy od Matěje naleznete na https://github.com/ParalelniPolis/bitcoinJukebox

Odemykání počítače čipem

Projekt realizovaný Honzou a vzešlý z myšlenek transhumanismu. Zdrojový kód je k najití na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-login.

Philips Hue

Díky zapůjčení od firmy Philips máme barevná světla, která můžou ovládat všichni pomocí chytrého mobilu. Na pátečních Soukromých (přísně veřejných) akcích je to nejoblíbenější technická vychytávka!