CryptoLAB

statement

CryptoLAB Paralelní Polis je místo pro zkoumání a tvorbu nástrojů, které svobodná společnost potřebuje pro svoji emancipaci na vynucených autoritách.

UMĚT a VĚDĚT jsou základní předpoklady. Proto poskytujeme potřebné zázemí, sdílíme svoje znalosti, pořádáme workshopy, přednášky a školení.

Hardware, software a data, vývoj a testování, bezpečnost a ochrana soukromí, tím vším se zabýváme.

Cílem hackerspace CryptoLAB je fyzicky sdružovat lidi, které baví vzdělávat se, zkoumat nové věci, chtějí se navzájem potkávat a řešit ideje vycházející z Paralelní Polis: svobodu, kryptoanarchii, decentralizaci, bezpečnost, internet a další.

Zázemí máme v suterénu Paralelní Polis, ale jsme neoddělitelně propojeni s celým domem, jeho konceptem a směřováním.

Pro odběr novinek a zapojení v rámci hackerspace se můžeš přihlásit do veřejné e-mailové diskuse.

Projekty z hackerspace

system

Systém (originálně nazvaný opravdu system) slouží pro pravidelné vystavování bitcoinových faktur za členství nejen v Paper Hubu. Je vyvíjený Tomem v pure PHP a zdrojové kódy najdete na https://github.com/ParalelniPolis/TMS2. System je napojený na další dvě webové služby, a to na bitcoinpay.com pro bitcoinové platby a fakturoid.cz pro řešení faktur.

Již obsahuje samoobslužnou fakturaci, vybíraní bitcoinů, vystavování PDF faktur a podporu více jazyků. Na aplikaci se stále intenzivně pracuje a je v plánu doladit upomínkové maily nebo jednoduchou instalaci.

Měření spotřeby plynu online

Projekt realizovaný Pavlem K. Řekl si, že každý den chodit zapisovat stav plynoměru není hodné hackera, a tak postavil a naprogramoval zařízení, které snímání stavu umí samo. Mimo to kupříkladu automaticky tvoří grafy spotřeby a porovnává je s venkovní teplotou.

Celý projekt si prohlédněte na http://gas.paralelnipolis.cz/, zdrojové kódy lze najít na https://github.com/ParalelniPolis/ppplyn.

Elektronické zámky

Pro lepší přístup do jednotlivých pater Paralelní Polis se Tom a Honza rozhodli zařídit elektronické zámky do všech pater. Fungují s Polis kartami i implantovanými čipy.

Hardwarová složka zámků se skládá z mikrokontroleru ESP8266, RFID shieldu MFRC-522 a pár dalších součástek. Zapojení a software dohledáte na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-locks.

Webová obsluha zámků je prozatím obsloužena přes aplikaci system z důvodu napojení – zámek umí například sám zkontrolovat, zda vstupující zaplatil všechny své závazky. Nyní se tvoří nový samostatný software psaný Chillem a dostupný na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-access-system-api.

Realizace bude k poslechu v Bitcoin Coffee, zdrojové kódy od Matěje naleznete na https://github.com/ParalelniPolis/bitcoinJukebox

Odemykání počítače čipem

Projekt realizovaný Honzou a vzešlý z myšlenek transhumanismu. Zdrojový kód je k najití na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-login.

Philips Hue

Díky zapůjčení od firmy Philips máme barevná světla, která můžou ovládat všichni pomocí chytrého mobilu. Na pátečních Soukromých (přísně veřejných) akcích je to nejoblíbenější technická vychytávka!

blog Paralelní Polis

3rd Global Bitcoin Meetup with speakers from 5 countries!
Bitcoin v El Salvadoru
Hackeři – proti komu se bráníme?

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz