Skip to content

Hackathon přinesl Písk pro šifrovanou komunikaci s novináři!

V pátek 19. července odstartoval v holešovické Paralelní Polis první pravý hackathon Hackatoshi’s Flying Circuit. Soutěžní týmy se během víkendu zaměřily na palčivé otázky v oblasti soukromí, urban hacktivismu a decentralizace, což byly tři hlavní témata pro tento rok. Většina zúčastněných prošla během prvního dne fází ideace, celou sobotu věnovali práci a vylepšování řešení, přičemž neděle byla již dnem ladění webových stránek a prezentací k dokonalosti. 48 hodin stačilo na prototypování  kreativního řešení, které může pomoci ochránit digitální identitu nebo naopak využít nedostatků stávajících systémů pro dobrou věc. Mezi projekty byla například šifrovaná platforma Písk, která má sloužit k bezpečné a anonymní výměně citlivých informací mezi novináři a jejich zdroji, nebo Parallel Lands navazující na odkaz anarchitektury umělce Gordona Matta-Clarka.

Hackatoshi’s Flying Circuit je součástí Hackers Congress Paralelni Polis (HCPP), který již šestým rokem úspěšně láká do Prahy velká jména z oblasti cypherpunku a kryptoanarchie. Cílem hackathonu, který se letos konal poprvé, bylo vytvořit atmosféru pravých hackathonů, které nutně nepřipomínají soutěže monetizovatelných nápadů a soutěžním týmům dopřát možnost soustředit na zajímavá témata a práci jako takovou, sdílet své znalosti a hlavně se bavit. Důležitým aspektem bylo motivovat hackery a programátory k prototypování  společensky prospěšného kreativního řešení, bez nutnosti soustředit se na monetizaci svého nápadu. 

“Cílem Hackatoshi’s Flying Circuit bylo vytvoření takové prostředí, ve kterém se účastníci mohou plně soustředit na práci, což se podle mého názoru podařilo a kvalita výsledných projektů byla opravdu velmi dobrá,“ říká Josef Jelačič, zakladatel hackathonu. “Hackathon, stejně jako HCPP, měl mezinárodní přesah. Většina účastníků i partnerů byla zahraničních.  Dorazili hackeři z Vídně, Mnichova, Hamburku, Zurichu nebo Oxfordu. Radost mi udělala také různorodost projektů jednotlivých týmů,“ dodává.

Hackatoshi’s Flying Circuit se zúčastnilo celkem 9 týmů za podpory sponsorů  Whiteblock, Polynom a partnerů a komunitních projektů Jet Brains, Riat, Dezentrum, Full Node, Paralelná Polis Košice, Progressbar, Blockchain Legal a ReactiveConf. Vítězů bylo nakonec 5, na první místo dosáhly 3 týmy, na druhé 2 týmy a třetí místo obhájil 1 tým.