Skip to content

Bit(coin) či nebit(coin), aneb kde přijít k digitální měně?

O bitcoinech jako o virtuální měně, o možnosti ke spekulacím, o anonymnímu způsobu platby nebo o reálné alternativě bankovních systémů se píše a mluví už nějakou dobu. Jak je ale může získat normální smrtelník?

Úplně původní variantou byla jejich tzv. těžba, kdy uživatel internetu zpřístupnil část výpočetní kapacity svého počítače a po určitém časovém úseku vygeneroval jistou částku. Vzhledem k tomu, že jeden bitcoin dnes vyjde i na patnáct tisíc korun, není už v silách jednotlivce vygenerovat pomocí těžby relevantní částky, jedinou možností zůstává zapojení do těžařských skupin a využití cloudových kapacit. Bitcoiny se samozřejmě jako vše dají koupit i za peníze, ve větších městech lze narazit dokonce na bitcoinové automaty, které jejich prodej (a některé i nákup) zprostředkovávají.

Prvním krokem ale v každém případě musí být založení tzv. bitcoinové peněženky, což je zhruba stejně složité, jako založit si email. Oficiálního klienta najdete na adrese Bitcoin.org. Existují i neoficiální peněženky, které neukládají informace o uskutečněných transakcích, což ušetří místo na vašem disku. V případě havárie harddisku a bez potřebné zálohy ale můžete o všechny údaje přijít. Existují i tzv. webové peněženky, kdy jsou ale všechna data umístěna straně poskytovatele, což nemusí být vždy tou ideální volbou.

Po registraci získá uživatel unikátní adresu, ze které může nakládat se svými bitcoiny. Poměrně složitější je registrace do online směnáren, umožňujících směnu bitcoinů za peníze, obvykle vyžadují zaslání naskenovaných dokumentů jako občanský průkaz, výpis z bankovního účtu nebo účet za dodané energie kvůli ověření místa bydliště.  

Směnárny samozřejmě požadují za své služby poplatky a na internetu je možné najít i řadu fór, doporučujících nákup u konkrétních jednotlivců – třeba i podle vaší geografické polohy. V podobných případech je ale vždy jistější počkat na zkušenosti uživatelů, kterým důvěřujete, nebo dokonce požadavek osobního setkání s prodejcem. Většinou se navíc v těchto případech jedná o menší částky a kurz tak bývá často i méně výhodnější, než u zmiňovaných online směnáren.

Pro získání bitcoinů v prostředí českého internetu doporučujeme českou burzu Coinmate.io, směnárnu Simplecoin.cz nebo jednu z trafik sítě Geco. Přímo u nás v kavárně Paralelní Polis v pražských Holešovicích si můžete pomocí automatu založit vlastní bitcoinovou peněženku a nakoupit první bitcoiny (podrobný návod je ZDE). Vlastně vám ani nic jiného nezbyde, protože naše káva se jinak než za bitcoiny koupit nedá.

Bitcoiny si ale můžete i vydělat i v Česku už existují firmy, které své zaměstnance vyplácejí v bitcoinech. A možná nejlepší možností zisku bitcoinů, kterou nemusí využívat jen gangsteři v příšeří tzv. dark webu, je jejich směna za služby nebo zboží. Prodáváte nepotřebné oblečení? Nechte si zaplatit bitcoinem. Produkujete hudbu? Vaši fanoušci vás pomocí bitcoinů mohou podpořit ve vašem snažení. Vlastníte e-shop nebo kamenný obchod? Zaveďte platbu pomocí bitcoinů! Podobní pionýři už existují i v Česku a stávají se skutečnou alternativou papírovým i imaginárním penězům, se kterými operují banky. S bitcoiny je možné platit za služby a zboží po celém světě s nulovými nebo jen minimálními náklady!

autor: Jan Brychta

Leave a Reply