Únor v Paralelní Polis

statement

Krátké a výstižné shrnutí našeho boje s rokem 2020 v podání Romana Týce si můžete pustit výše, avšak sledujete-li nás pravidelně, pokračujte směle níže k únorovým novinkám!

AI Hub

Paralelní Polis spustila 1. února projekt AI Hub, jehož fyzický prostor osídlili pAIoneers, tým mladých technologický nadšenců. V čele pAIoneers stojí Sara Polak, které vystudovala archeologii a kognitivní evoluční antropologii na univerzitě v Oxfordu, sedm let pracovala v anglických i amerických startupových tech-projektech a sama sebe označuje za archeoložku v AI.

Umělá inteligence. Je to hoax, nabubřelé PR, nebo další krok v evoluci lidstva?

pAIoneers se přiklání k tomu poslednímu. AI se ale potýká s velkou mírou mystifikace a většina lidí jí nerozumí. Ani vědci se neshodnou na tom, co přesně může AI lidstvu přinést a jaký vliv bude mít na vývoj společnosti. Výzkum je rozdrolený napříč obory a tradiční průmysl ani instituce nedokáží s vývojem držet krok.

V pAIoneers tohle chceme změnit. Chceme vytvořit multioborovou hernu pro lidi, kteří chtějí technologie s reálným pozitivním dopadem na lidské životy, ne jen marketingová hesla.

Naše činnost se sice točí kolem umělé intelligence, nehodláme ji ale uctívat. AI vnímáme jako nástroj, který stejně jako pazourek, tiskařský lis nebo parní stroj, může významně ovlivnit vývoj lidstva, pakliže se použije správně.

Takže ať už jsi filozof, vědec, skaut, kuchař, nebo hardcore hacker, u nás najdeš dveře a mysli otevřené. Stačí dodržet naše dvě pravidla: nekrást nápady a nedělat prázdný PR technologiím pro rychlé zbohatnutí.

Novinkami ze světa AI vás budeme pravidelně zásobovat v našich newsletterech a na sociálních sítích obou projektů.

Roušky PP

Zatím to vypadá, že roušky budou nedílnou součástí našich životů ještě nějakou chvíli, proto už od září šijeme námi navržené kvalitní a funkční roušky. Naše roušky jsou unikátní designem, snadným nastavením velikosti, variantou pro fousáče, ale především tím, že součástí roušky je i filtr z nanovláken, který sám o sobě zachytí 96.9% bakterií a virů. Tak, jak s rouškou budete zacházet, tak účinná bude.

Od chvíle, kdy jsme roušky začali šít se těší veliké oblibě a do dnešního dne se nám jich podařilo ušít a následně dodat svým majitelům více než 3500 kusů.

Tímto bychom Vám rádi nabídli možnost objednat si vlastní firemní roušky, čímž podpoříte činnost Paralelní Polis a zároveň ochráníte své zaměstnance. V případě zájmu je možné na 3D tiskárně vytisknout a následně na roušku umístit logo Vaší firmy.

Na technologické specifikace roušek se můžete podívat zde a své roušky si můžete pořídit zde.

Studio PP

Současný vysílací program Paralelní Polis kopíruje původní programové schéma fyzických meetupů, tedy umění – věda – technologie, s programovou nadstavbou pro pokročilé uživatele bitcoinu, vycházející z tradičních bitcoinových meetupů. V době, kdy na ostatních YT kanálech recyklují Youtubeři pořád dokola stejná témata a osobnosti, my jsme se rozhodli nedělat clickbaitový obsah opřený o věštění ze svíčkových grafů, ale rozebírat věci do hloubky. Dohoda s Josefem Tětkem přišla ráz na ráz a vy máte už několik týdnů možnost cestovat v čase a pochopit, proč bitcoin prostě musel vzniknout a jaké způsobuje změny v chápání ekonomiky.

Již tradičně a postupně zveřejňujeme záznamy z posledního ročníku našeho Hackers Congressu, na kterém se každoročně scházejí speakeři z celého světa. Sara Polak nás už přes dva měsíce provází světem AI. Vysvětluje nám proč a kde všude se s AI setkáváme, aniž bychom si to uvědomovali. Sodomák zase připravil sérii přednášek, na kterou jsme dlouho čekali. Program Digitální Sebeobrana je programově samotným základem Paralelní Polis. Bez poučeného chování, tedy jak bezpečně používat technologie, si nelze zachovat digitální svobodu.

 

Josef Tětek je ekonom a kryptoměnový analytik v TopMonks. Dlouhodobě se zajímá o podstatu peněz, je autorem knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu a spoluautorem podcastu Kryptokec.

Livestream Q&A s Josefem proběhne ve středu 17. února od 19 hodin!

 

Archeoložka v AI Sara Polak vám v sérii 12 přednášek vysvětlí vztah umělé inteligence k naší společnosti.

 

Sodomák vysvětlí vše, co byste měli o tomto tématu vědět. Protože jak říká: “Mít nějaký soukromí je prostě fajn.”

 

Pokud se Vám nový programový kabát našeho YouTube kanálu líbí, nejvíce nám pomůžete tím, že kliknete na subscribe a dáte pod naše videa like. Jestli získáme zajímavá čísla sledujících, můžeme na program oslovit partnery, což nám umožní se trochu více nadechnout, ale hlavně zkvalitňovat naši práci.

Naše audiovizuální studio je samozřejmě možné i pronajmout, takže pokud jako firma, nebo i jako jednotlivec, sháníte kvalitní zázemí pro vaši tvorbu, neváhejte nás kontaktovat.

Decentruck

Decentruck je mobiní verzí Paralelní Polis včetně její kavárny, která podporuje digitální svobodu a šíří koncept decentralizace a kryptoanarchie. Sdílí hodnoty a myšlenky tohoto globálně jedinečného projektu a má ambice zasáhnout celou Evropu či dokonce cestovat po celém světě. Naším cílem je vzdělávat širokou veřejnost v oblasti kybernetické bezpečnosti, adopce kryptoměn, udržitelného rozvoje a nových technologií. 

Aby náš Decentruck nestál v této komplikované době nevyužit, rozhodli jsme se ho plně využít jako pojízdnou kavárnu a podpořit zdravotníky Fakultní nemocnice Bulovka alespoň tím, že jim budeme připravovat výběrovou kávu zdarma. Před třemi týdny jsme spustili crowdfundigovou kampaň “Káva pro zdravotníky v první linii!” a prostřednictvím portálu HitHit vybíráme finance, abychom našim zdravotníkům rozdali co možná nejvíce kávy. V tuto chvíli zbývají do konce kampaně 3 dny a každých dalších vybraných 10 000 Kč umožní prodloužit naše působení na Bulovce o další den.

Kompletní seznam odměn, které je možné za příspěvek na kávu zdravotníkům získat a možnost přispět najdete zde.

Paper Hub

Se začátkem tohoto roku prošel náš coworking částečnou proměnou v podobě nových stolů a jejich uspořádání, čímž jsem celkový dojem z prostoru zútulnili a navíc je pro naše členy jednodušší dodržovat při práci dostatečné rozestupy. A to z daleka není vše. Ještě v průběhu tohoto roku jsou plánované další vychytávky, díky kterým bude Paper Hub zase o něco atraktivnější a inspirativnější pro všechny, kdo se rozhodnout k nám přidat.

Hlavní přidanou hodnotou členství v Paper Hubu je dlouhodobě networking, který díky rozmanitosti svých členů a celé komunity kolem Paralelní Polis nabízí. Zájemci o členství mají na výběr z mnoha tarifů, od kterých se přímo odvíjí i množství nabízených benefitů jako jsou zvýhodněné ceny na pronájem všech prostor včetně Studia, členské ceny v Bitcoin Coffee a mnoho dalších.

V případě zájmu o den na zkoušku můžete kontaktovat community managerku Karolínu na karolina@paralelnipolis.cz.

blog Paralelní Polis

Bitcoin v El Salvadoru
Hackeři – proti komu se bráníme?
Paralelní léto v parné Polis

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz