Institut Kryptoanarchie

statement

Od doby, kdy jsme vstoupili do živého vysílání ČT či zveřejnili čísla mobilních telefonů poslanců, jsme jako umělecká skupina Ztohoven spojováni s hackingem. Inspirujeme se technologickými inovacemi. Zkoumáme jejich potenciální dopad na společnost. To vše nás dovedlo k úzké spolupráci s hackerskou sférou. Propojení umění, vědy a technologií chápeme jako účinný nástroj vzdoru proti autoritářským tendencím. Ty s vývojem moderních technologií plíživě vstoupily do našeho každodenního života. Zakládáme proto Institut kryptoanarchie – hackerspace, kterým se připojujeme k mezinárodní hackerské síti.

Pojem kryptoanarchie značí rostoucí prostředí neregulovatelné oblasti internetu, který skrze anonymizační nástroje umožňuje neomezené sdílení dat. Zároveň díky decentralizovaným měnám typu bitcoin podporuje rozvoj svobodného trhu a prostřednictvím šifrovacích nástrojů zajišťuje nešpehovatelnou komunikaci.

Cílem Institutu kryptoanarchie je zpřístupňovat nástroje pro neomezené šíření informací na internetu. Podporujeme paralelní decentralizované ekonomiky, kryptoměny a další prostředky pro rozvoj svobodné společnosti 21. století. Jsme hluboce přesvědčeni, že cenzura není fenoménem “vzdáleného diktátorského světa”. Státy a jejich bezpečnostní složky globálně kontrolují přístup k informacím. Pod záminkou ochrany duševního vlastnictví se dnes a denně aplikuje plošná cenzura s jediným cílem: kontrolovat dostupné zdroje. Státy na globální úrovni zpracovávají soukromou poštu a osobní data, ačkoliv Evropský soudní dvůr rozhodl o protiústavnosti takové směrnice (“Data Retention Directive”). Státy a korporace sbírají a uchovávají údaje o ekonomickém chování každého z nás. Účelovou legislativou získaly plný přístup ke všem platebním transakcím a nakupovacím návykům.

Nové technologie s sebou přinášejí i možnost volby. Žijeme v době, kterou definoval Manifest kryptoanarchie. S rychlým internetem, spolehlivým anonymizátorem a decentralizovanou měnou si zachováme svobodu, kterou jako celek ztrácíme.

Hackerspace

Více info

Bordel je malý komunitní hackerspace nacházející se v suterénu Paralelní Polis. V zásadě je to místnost s modulárním nastavením vhodné pro práci, hackování nebo organizování menších workshopů. K dispozici je spousta HW, nástrojů, 3D tiskáren, pájecího vybavení, pracovních stolů a pár hudebních / šumových nástrojů. Prostor nemá ideologickou příslušnost ani explicitní omezení technologických témat, na kterých je třeba pracovat. Témata hostovaných akcí budou ovlivněna uživateli / členy prostoru. Jsme nezisková iniciativa, jejíž existence závisí na příspěvcích komunity a se svolením Paralelni Polis.

Školení a přednášky

Více info

Zaujala Vás naše témata? Chcete se o nich dozvědět více? Institut kryptoanarchie nabízí školení a přednáškové balíčky pro skupiny i firmy. Získejte znalosti a nástroje pro zapojení do nezávislé společnosti a ochranu individuální svobody.

blog Paralelní Polis

Hackatoshi’s Flying Circuit is back ! DONT MISS OUT 🤹‍♂️ 🎪
Manažer/ka coworkingu Paper Hub v Paralelní Polis
3rd Global Bitcoin Meetup with speakers from 5 countries!

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz