Institut Kryptoanarchie

statement

Od doby, kdy jsme vstoupili do živého vysílání ČT či zveřejnili čísla mobilních telefonů poslanců, jsme jako umělecká skupina Ztohoven spojováni s hackingem. Inspirujeme se technologickými inovacemi. Zkoumáme jejich potenciální dopad na společnost. To vše nás dovedlo k úzké spolupráci s hackerskou sférou. Propojení umění, vědy a technologií chápeme jako účinný nástroj vzdoru proti autoritářským tendencím. Ty s vývojem moderních technologií plíživě vstoupily do našeho každodenního života. Zakládáme proto Institut kryptoanarchie – hackerspace, kterým se připojujeme k mezinárodní hackerské síti.

Pojem kryptoanarchie značí rostoucí prostředí neregulovatelné oblasti internetu, který skrze anonymizační nástroje umožňuje neomezené sdílení dat. Zároveň díky decentralizovaným měnám typu bitcoin podporuje rozvoj svobodného trhu a prostřednictvím šifrovacích nástrojů zajišťuje nešpehovatelnou komunikaci.

Cílem Institutu kryptoanarchie je zpřístupňovat nástroje pro neomezené šíření informací na internetu. Podporujeme paralelní decentralizované ekonomiky, kryptoměny a další prostředky pro rozvoj svobodné společnosti 21. století. Jsme hluboce přesvědčeni, že cenzura není fenoménem “vzdáleného diktátorského světa”. Státy a jejich bezpečnostní složky globálně kontrolují přístup k informacím. Pod záminkou ochrany duševního vlastnictví se dnes a denně aplikuje plošná cenzura s jediným cílem: kontrolovat dostupné zdroje. Státy na globální úrovni zpracovávají soukromou poštu a osobní data, ačkoliv Evropský soudní dvůr rozhodl o protiústavnosti takové směrnice („Data Retention Directive“). Státy a korporace sbírají a uchovávají údaje o ekonomickém chování každého z nás. Účelovou legislativou získaly plný přístup ke všem platebním transakcím a nakupovacím návykům.

Nové technologie s sebou přinášejí i možnost volby. Žijeme v době, kterou definoval Manifest kryptoanarchie. S rychlým internetem, spolehlivým anonymizátorem a decentralizovanou měnou si zachováme svobodu, kterou jako celek ztrácíme.

Kino 43

Více info

KINO 43 Institutu kryptoanarchie vám každou druhou středu od 19:00 přináší filmy s širokým námětem decentralizace. Dotýkáme se různých oblastí: především umění, vzdělávání, nových technologií a aktuálních socio-politických témat. Promítání koncipujeme do tématických cyklů a vždy po nich následují moderované diskuze.

Cellular

Více info

Cellular je měsíční programový cyklus Paralelní Polis. Jeho cílem je představit vznik a evoluci komplexity srozumitelnou formou. Komplexitu zobrazujeme v různých měřítkách a diskutujeme její zákonitosti v konkrétních i obecných souvislostech.

3D meetup

Více info

O 3D tisku se hodně mluví. Málokdo ale ví, jak široké jsou jeho možnosti a přednosti a jaké může mít naopak limity. Ukážeme vám, co vše lze s pomocí 3D tisku vytvořit.

Dozvíte se, jak funguje 3D tiskárna, jaké materiály můžete pro tisk použít a v jakých situacích se vám takový tisk vyplatí.

Bitcoin meetup

Více info

Je ti sympatický bitcoin? Chtěl bys ho využít ve svém podnikání? Zajímáš se o možnosti šíření bitcoinové kryptoměny? Pak je Bitcoin meetup určený právě pro tebe. Setkání mají formu workshopu. Zaměřují se na praktické otázky, které si o bitcoinu kladou freelanceři a obchodníci.

Transhumanismus

Více info

Transhumanismus je program Paralelní Polis zaměřený na proměnu člověka související s rozvojem technologií. Technologie prostupují lidským životem a začínají se s člověkem propojovat i na biologické úrovni. Tyto změny s sebou přinášejí řadu zdravotních, etických, sociálních a technických otázek. Na pravidelných setkáních se jim věnujeme teoreticky i prakticky, přednášíme o nich a diskutujeme.

Hackerspace

Více info

Hackerspace Institutu Kryptoanarchie sdružuje lidi, přitahující koncepty Paralelní Polis. Diskutujeme, hackujeme, flákáme se v Polis (v tomto pořadí). Zaujalo? Proklikni!

Školení a přednášky

Více info

Zaujala Vás naše témata? Chcete se o nich dozvědět více? Institut kryptoanarchie nabízí školení a přednáškové balíčky pro skupiny i firmy. Získejte znalosti a nástroje pro zapojení do nezávislé společnosti a ochranu individuální svobody.

blog Paralelní Polis

What not to miss at #hcpp19 Hackers Congress
#hcpp má opět vyprodáno! Speciální lístek za 1 BTC čeká na svého majitele!
Dosažení svobody pomocí opt-out. To je letošní #hcpp19!

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz