Institut Kryptoanarchie

statement

Od doby, kdy jsme vstoupili do živého vysílání ČT či zveřejnili čísla mobilních telefonů poslanců, jsme jako umělecká skupina Ztohoven spojováni s hackingem. Inspirujeme se technologickými inovacemi. Zkoumáme jejich potenciální dopad na společnost. To vše nás dovedlo k úzké spolupráci s hackerskou sférou. Propojení umění, vědy a technologií chápeme jako účinný nástroj vzdoru proti autoritářským tendencím. Ty s vývojem moderních technologií plíživě vstoupily do našeho každodenního života. Zakládáme proto Institut kryptoanarchie – hackerspace, kterým se připojujeme k mezinárodní hackerské síti.

Pojem kryptoanarchie značí rostoucí prostředí neregulovatelné oblasti internetu, který skrze anonymizační nástroje umožňuje neomezené sdílení dat. Zároveň díky decentralizovaným měnám typu bitcoin podporuje rozvoj svobodného trhu a prostřednictvím šifrovacích nástrojů zajišťuje nešpehovatelnou komunikaci.

Cílem Institutu kryptoanarchie je zpřístupňovat nástroje pro neomezené šíření informací na internetu. Podporujeme paralelní decentralizované ekonomiky, kryptoměny a další prostředky pro rozvoj svobodné společnosti 21. století. Jsme hluboce přesvědčeni, že cenzura není fenoménem “vzdáleného diktátorského světa”. Státy a jejich bezpečnostní složky globálně kontrolují přístup k informacím. Pod záminkou ochrany duševního vlastnictví se dnes a denně aplikuje plošná cenzura s jediným cílem: kontrolovat dostupné zdroje. Státy na globální úrovni zpracovávají soukromou poštu a osobní data, ačkoliv Evropský soudní dvůr rozhodl o protiústavnosti takové směrnice („Data Retention Directive“). Státy a korporace sbírají a uchovávají údaje o ekonomickém chování každého z nás. Účelovou legislativou získaly plný přístup ke všem platebním transakcím a nakupovacím návykům.

Nové technologie s sebou přinášejí i možnost volby. Žijeme v době, kterou definoval Manifest kryptoanarchie. S rychlým internetem, spolehlivým anonymizátorem a decentralizovanou měnou si zachováme svobodu, kterou jako celek ztrácíme.

Kino 43

Více info

KINO 43 Institutu kryptoanarchie vám každou druhou středu od 19:00 přináší filmy s širokým námětem decentralizace. Dotýkáme se různých oblastí: především umění, vzdělávání, nových technologií a aktuálních socio-politických témat. Promítání koncipujeme do tématických cyklů a vždy po nich následují moderované diskuze.

Cellular

Více info

Cellular je měsíční programový cyklus Paralelní Polis. Jeho cílem je představit vznik a evoluci komplexity srozumitelnou formou. Komplexitu zobrazujeme v různých měřítkách a diskutujeme její zákonitosti v konkrétních i obecných souvislostech.

3D meetup

Více info

O 3D tisku se hodně mluví. Málokdo ale ví, jak široké jsou jeho možnosti a přednosti a jaké může mít naopak limity. Ukážeme vám, co vše lze s pomocí 3D tisku vytvořit.

Dozvíte se, jak funguje 3D tiskárna, jaké materiály můžete pro tisk použít a v jakých situacích se vám takový tisk vyplatí.

Bitcoin meetup

Více info

Je ti sympatický bitcoin? Chtěl bys ho využít ve svém podnikání? Zajímáš se o možnosti šíření bitcoinové kryptoměny? Pak je Bitcoin meetup určený právě pro tebe. Setkání mají formu workshopu. Zaměřují se na praktické otázky, které si o bitcoinu kladou freelanceři a obchodníci.

Transhumanismus

Více info

Transhumanismus je program Paralelní Polis zaměřený na proměnu člověka související s rozvojem technologií. Technologie prostupují lidským životem a začínají se s člověkem propojovat i na biologické úrovni. Tyto změny s sebou přinášejí řadu zdravotních, etických, sociálních a technických otázek. Na pravidelných setkáních se jim věnujeme teoreticky i prakticky, přednášíme o nich a diskutujeme.

Hackerspace

Více info

Hackerspace Institutu Kryptoanarchie sdružuje lidi, přitahující koncepty Paralelní Polis. Diskutujeme, hackujeme, flákáme se v Polis (v tomto pořadí). Zaujalo? Proklikni!

Školení a přednášky

Více info

Zaujala Vás naše témata? Chcete se o nich dozvědět více? Institut kryptoanarchie nabízí školení a přednáškové balíčky pro skupiny i firmy. Získejte znalosti a nástroje pro zapojení do nezávislé společnosti a ochranu individuální svobody.

blog Paralelní Polis

Slovensko se inspirovalo českým EET. Hackeři systém prolomili
The Central Bank prohibits PP from using the word “coin”
ČNB zakazuje PP používat slovo mince. Po EET je tu kauza mince

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz