Skip to content

Vaše soukromí patří pouze vám. Naučte se ho chránit!

Nedokážete si představit život bez Facebooku, mobilního telefonu nebo kreditní karty? Zjistěte, jaké výhody s sebou nese tzv. „privacy“ extremismus.

autor: Jan Brychta

Na víkendovém hackerském kongresu v prostoru pražské Paralelní Polis vystoupí mezi jinými i dvojice takzvaných „privacy“ extrémistů. Co v praxi znamená extrémní ochrana soukromí? „Chránit si své soukromí znamená rozhodnout se, jak budete žít a jak zařízení, výrobky a služby budete využívat. Dnes není problém zařídit si anonymní debetní kartu, předplacenou kartu pro váš telefon nebo anonymní emailovou schránku. Musíte je ale v dostatečných intervalech měnit, aby se na nich nekumulovalo zbytečně moc údajů,“ vysvětluje jeden z hostů hackerského kongresu, vystupující pod přezdívkou Smuggler.

Jeho kolega Frank Braun, který stejně jako Smuggler pochází ze sousedního Německa, považuje za nejrizikovější používání Facebooku, pořizování selfíček a focení od jiných lidí bez nasazené masky. V masce pak budou oba dva vystupovat i na víkendovém kongresu. Ale zpátky k ochraně virtuální identity. „Já bych rozhodně nepoužíval Facebook a strávil nějaký čas správným nastavením svého počítače. Windows jsou průšvih, Mac je o něco lepší a Linux nebo OpenBSD jsou nejlepší volbou. Základem je také zašifrování hard disku. Stejně tak je dobrý nápad používat zašifrovaný email. Povinné by také mělo být používání TORu nebo multihop VPN připojení. A nejlepším messengerem pro chytré telefony je Signal,“ vyjmenovává oblíbené postupy Braun.

Ani jeden z dvojice hackerů si nepřipadá jako asociál, naopak své vztahy považují za reálnější a hlubší. „Úbytek soukromí silně přispěl k tomu, že sociální vztahy se staly mělkými a v podstatě bezvýznamnými. Ona strategie „říct o sobě vše“, kterou hojně propaguje populární kultura, vede k tomu, že lidé se stávají nezajímavými, konformními, neupřímnými a pokryteckými. Je to naopak ten neustálý dohled a reportování světu sami o sobě, které je asociální,“ myslí si Smuggler.

Podle Brauna jsou aktivity, které lidé vyvíjejí na sociálních sítích, ze značné míry plytké a zbytečné. „Většina lidí postuje buď fotky sebe samých, nebo jídla, které jedí, a lajkují kočičí memy svých virtuálních přátel. O takové vztahy absolutně nestojím, ani o sociální statut, který by z nich mohl vyplynout. Snažím se vybudovat si reálné vztahy s několika důležitými lidmi, které velmi dobře znám, a se kterými se pravidelně setkávám osobně,“ dodává Braun.

Smuggler věnuje svoji páteční přednášku politické strategii a nestátním protokolům pro jednání napříč různými jurisdikcemi. „Ano, můj obličej bude skrytý. Jde přece o obsah a ne o to, jak moc krásný je můj obličej,“ láká posluchače Smuggler. Braun bude mluvit o ideální digitální měně a probere její dosavadní historii. „Pokusím se vysvětlit, jak by měla ideální digitální měna vypadat a jak bychom se k ní měli dostat. A ano, budu vystupovat s maskou,“ potvrzuje svoji pověst „privacy“ extrémisty Braun, jehož přednáška přijde na řadu v sobotu po obědě.

Smuggler vystoupí na HCPP16 v pátek 30. září v 17 hodin s přednáškou How to organize a stateless world: RuleScaping a v sobotu 1. října v 16 hodin s přednáškou Agorism vs Parallel SystemsFrank Braun bude mít přednášku v sobotu 1. října na téma Ideal digital currencies — blockchain and beyond

Chcete je slyšet? Kupte si lístky na Hackers Congress Paralelní Polis 2016.

Leave a Reply