Skip to content

Podrobné informace o přednášejících

Hackers Congress Paralelní Polis 2014 – informace o přednášejících

Josef Šíma (CZ)
(Anarchy, Economics and Freedom (EN)
Josef Šíma je český ekonom a v současnosti rektor vysoké školy CEVRO. Přeložil desítky knih a pravidelně publikuje o ekonomických a hospodářsko-politických tématech. Je také šéfredaktorem odborného dvoujazyčného časopisu New Perspectives on Political Economy a členem redakce odborných časopisů Journal Libertarian Studies a Libertarian Papers. Vyučoval na několika evropských i amerických univerzitách a je spoluautorem mnoha učebnic ekonomie. Jako ředitel Liberálního institutu je zastáncem Rakouské školy, volného trhu, limitované role státu v ekonomice a decentralizace.

Petr Boháček (CZ)
Chinese Cyber Espionage and US Cyber Defence  (EN)
Ve Spojených státech vystudoval střední a vysokou školu v oboru politologie a mezinárodní vztahy. Studoval mezinárodní bezpečnost a politickou ekonomii na Universidad de Buenos Aires v Argentině a absolvoval intenzivní stipendijní program o bezpečnosti v transatlantickém a globálním kontextu na Univerzitě v Lipsku. Během studia na FSV UK se věnoval kybernetické bezpečnosti. Publikoval články o mezinárodně politických tématech ve VICE media a na internetovém serveru iHNed a jako stážista se podílel na odborném výzkumu na Institutu mezinárodních vztahů.
Momentálně se soustředí na psaní diplomové práce na téma bezpečnostní integrace v Jižní Americe. V rámci doktorandského studia se chce věnovat změně konceptu státní suverenity v kyberprostoru.

Stick (SK)
History of hacking in Czechoslovakia (EN)
Je ve všech směrech hacker, open-source nadšenec a technologický geek. Od nepaměti byl zapojen do vývoje nejrůznějšího open source softwaru a hardwaru. Když zrovna nezkoumá některé nově vznikající technologie nebo neproniká do hlubokých vod kryptografie, snaží se na svět přivést nové umělecké, interaktivní projekty, které se zabývají novými médii

Josef Průša (CZ)
3D print as a tool for social change (EN)
Od roku 2009 navrhuje a staví 3D tiskárny, které se umí částečně replikovat (tisknout součástky na další tiskárny). Všechna jeho práce je volně dostupná
pro jakékoli použití pod projektem RepRap. O 3D tisku a Open Hardware přednášel například na TEDx v Praze nebo Vídni, World MakerFaire New York nebo Open Hardware Summit MIT. Vyučuje na Karlově univerzitě předmět Arduino. Poskytuje konzultace v oblasti implementace a využití 3D tisku.

 

Nikola Schmidt (CZ)
Cyber war theorization and securitization by state (EN)
Nikola Schmidt byl ředitelem a spoluzakladatelem softwarové společnosti COEX. V současné době je PhD. kandidát na Katedře mezinárodních vztahů Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Jeho výzkumné zájmy jsou zaměřeny na perspektivy vývoje režimu v kyberprostoru, konceptualizace kyberprostoru, kybernetické a hybridní války. Vystudoval Metropolitní univerzitu, program mezinárodních vztahů a evropských studií. Dnes vyučuje kurzy zaměřené na kybernetickou bezpečnost na Katedře mezinárodních vztahů. V širší perspektivě se zaměřuje na mezinárodní bezpečnost a roli nových technologií v její dynamice.

Joerg Platzer (GE)
Behind enemy lines – About having a chat in Mordor (EN)
Joerg Platzer, zakládající člen berlínské Crypto Currency Consulting Group, považuje finanční systém založený na krypto-měnách za druhý nejlepší finanční systém, který si můžeme představit. Bezmezně miluje bitcoin. To je důvod, proč ho akceptuje v ROOM77, restauraci na konci kapitalismu.

 

Ben Parry and Peter McCaughey (UK)
Hacking Place – Hijacking People (EN)
Ben Parry je umělec a kurátor. Je redaktorem Cultural Hijack: Rethinking Intervention (2012) a jedním z kurátorů mezinárodního průzkumu zaměřeného na městský intervencionismus a umělecký aktivismus v Architektonické asociaci v Londýně (2013). Působí jako ředitel Jump Ship Rat, britské skupiny umělců, kteří tvoří vlastní veřejné umělecká díla, výstavy, publikace a zásahy. Ben je inaugurační členem International Peripatetic Sculptors Society (IPSS). www.culturalhijack.org

Smuggler
Cryptographic Artefacts (EN)
Cypherpunker od poloviny devadesátých let. Provozovatel Tor uzlů. Autor knih ” Second Realm – A Book on Strategy “, ” The Treasure that is Privacy “, “RuleScaping” a ” Aristocracy of Action”. Autor …. obecně. Přispívá k shadowlife.cc. Bezpečnostní extrémista. Zajímá ho vše podivné.

Richard Ďurana (SK)
Intellectual Property or Intellectual Monopoly? (EN)
Dr. Richard Ďurana je spoluzakladatelem Iness – Ústav hospodářských a sociálních studií, vedoucí slovenského ekonomického think tank. Je ředitelem Iness od svého založení v lednu 2006. Vydal četné množství článků v slovenských a zahraničních novinách, časopisů a knih a je častým účastníkem mediálních vysílání. Je spoluautorem několika knih a studií. Dr. Ďurana často přednáší na různých domácích i mezinárodních konferencích ale i na mezinárodních fórech a místních akcích. Pole jeho odborného zájmu jsou veřejné finance, hospodářská a sociální politika, podnikatelské prostředí, dopady regulace, trh práce a práva duševního vlastnictví.

Zuzana Ďuračinská (CZ)
Cyber security (EN)
Zuzana Duračinská absolvovala v CZ.NIC v roce 2012 odbornou stáž, která se v lednu 2013 změnila v práci na plný úvazek. Během stáže se mimo jiné věnovala také evropským projektům podporujícím zavádění IPv6 protokolu ve veřejné správě Evropské unie. Po ukončení studia politologie v květnu 2013 doplnila Zuzana v červenci týmy CZ.NIC-CSIRT a
CSIRT.CZ. Jejími hlavními úkoly budou podpora činností obou bezpečnostních týmů, především řešení bezpečnostních incidentů a jejich prevence.

Pavel Zbytovský (CZ)
Drones, quadcopters and law (EN)
Nadšenec do dronů a OpenStreetMap. Ajťák, webdesigner, programátor. Student FIT ČVUT, učitel na GJK a skautský vedoucí z Prahy. www.zby.cz

Pavol Draxler (SK)
Hackovanie politického systému (SK)
Pavol Draxler v letech ’97 a ’98 výrazně participoval na organizování studentského hnutí nesouhlasícím s tehdejším politickým režimem. Získané zkušenosti později sdílel v zemích bývalého sovětského bloku, které směřovaly k autoritativnímu režimu. Profesionálně se věnuje studiu radikalizace a extremismu. Pavol vystudoval Mezinárodní vztahy na University v Linkoping. Momentálně je členem Radicalisation Awerness Network a je nezávislým expertem Evropské komise pro bezpečnost, radikalismus a terorismus.

Frank Braun
Secure Messaging – open challenges and its relevance for a Paralelní Polis (EN)
Frank Braun je milovník svobody a jedním z jeho hlavních zájmů je otázka, jak můžeme využít technologie k vytvoření větší osobní svobody ve světě všudypřítomného sledování. V současné době pracuje na mute. http://mute.berlin/

Igor Cibula (SK)
Paralelná tajná služba na Slovensku v rokoch vlády V. Mečiara (19951998) (SK)
PhDr. Igor Cibula (1942) je publicista a odborník v oblasti zpravodajských služeb. Původním povoláním novinář; angažoval se v období Pražského jara, odmítl okupaci Československa v srpnu 1968. Jako zpravodajský důstojník začínal na 1.správě FMV (1968-1970). V době tzv. normalizace spolupracoval s katolickým disidentem
J. Čarnogurským. Po rehabilitaci v roce 1990 pokračoval ve zpravodajské kariéře na Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědka). V období 1993-1995 byl ředitelem rozvědky SIS. V letech 2006-2007 přednášel na Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici o zpravodajských službách. Od roku 2008 na toto téma přednáší na Fakultě práva Panevropské vysoké školy. V roce 2006 inicioval založení Asociace bývalých zpravodajských důstojníků na Slovensku (ABSD). Jako předseda ABSD se podílí na přípravě mezinárodních sympozií o zpravodajských službách, které asociace od roku 2007 každoročně pořádá na Fakultě práva Panevropské vysoké školy (www.absd.sk).

Jan Ritsema (FR)
Robin Hood Minor Asset Management Cooperative: a hungry poetical-financial parasite (EN)
Jan Ritsema je CEO sdružení Robin Hood Cooperative z Finska. “Moc tvořit peníze je v rukou finančních trhů, ale my k nim přístup nemáme. Naše peníze se musí tohoto trhu účastnit, ale nikdy z něj nemohou profitovat. Jednoduše jsme to my, kdo nese všechna rizika.” Robin Hood Minor Asset Management představuje řešení, alternativní metodu finančních investic. Umožňuje všem profitovat na stejném principu jako to dělaní “fat cats” na Wall street.
“Nacházíme se v nejistotě, v době ekonomických krizí v Evropě. Jsme zmateni, protože to vypadá, jakoby se nic závratně neměnilo. Žijeme ve vyčerpání a deziluzi. Nutně potřebujeme znovuobjevit sebe sama , ale nemáme na to sílu a předpoklady. Vyčerpali jsme vlastní možnosti, Vyčerpali jsme vlastní možnosti a žijeme, jako by to bylo déjá vu.” (Akseli Virtanen)

Mike Gogulski (:)
Cryptocurrency Money Laundering: An insider’s view, practical applications (EN)
Cryptoanarchista Mike Gogulski je občan bez státní příslušnosti a tvůrce první bitcoinové pračky na světě (bitcoinloundry.com), která je finančními a vládními institucemi po celém světě považována za čisté zlo. Odmítl své americké občanství, protože nechtěl být spojován s americkou vládou jakýmkoliv způsobem a považuje ji za největší teroristickou organizaci. Od roku 2008 žije na Slovensku bez státního občanství. Během studia informatiky stál za prvním případem počítačového hackování v historii, když se naboural do systému dálkových hovorů. V roce 1999 založil fórum pro zrušení sankcí za užívání marihuany. V roce 2010 stál u zrodu organizace na podporu Chelsea Manninga, amerického vojáka, který byl odsouzen za sdílení utajovaných dokumentů s Wiki Leaks. Mike bude hovořit o podnikatelské etice, vnitřních operacích a širších dopadech finanční anonymizace a oslabení regulační role státu.

Pavol Lupták (SK)
FinFisher – top government spying (EN)
Kryptoanarchysta a voluntarista zaměřující se na technologii a hackování společnosti. Vlastník IT bezpečnostní společnosti Nethemba.

Marek Palatinus aka Slush (CZ)
Bitcoin in practice (EN)
Bitcoinová legenda, autor a zakladatel ” pooled mining” služeb a spolutvůrce bitcoinového trezoru.

Wireless Warrior
Wireless Security: Government Threat Models and Solutions (EN)
Wireless Warrior je dlouholetým cypherpunkerem s celou řadou významných spisů. Pracoval s celou řadu významných osobností jako Jon Matonis Adam Back, Nick Szabo David Chaum, Tim May, Eric Hughes, Bram Cohen, Zooko Wilcox-O’Hearn a Bruce Schneier. Byl zakládajícím členem GnuRadio (s Ericem Blossomem a Johnem Gilmoreem) a stále je velice aktivní na poli využívání softwarově definovaných rádií které se používají pro skrytou komunikaci.

Barney Francis (UK)
Boundaries which shape our society (EN)
Je zakladatelem organizace Upper Space, neziskové organizace zabývající se uměním ve veřejné sféře, která se skládá z umělců, akademiků, aktivistů a komunitních organizátorů. Tvoří aktivistickou platformu která se zaměřuje na protikapitalistické projekty, projekty přímé akce a projekty minoritních skupin.

Frederick Malouf (AUS)
The Endgame of Bitcoin (video and skype) (EN)
Bitcoin developer narozený a odchovaný v Sydney, Austrálie. Exceloval v minimalistické architektuře a estetické a logické kritice analýzy makro-systémů. Zajímá se o udržitelné procesy, rozhlas, proč lidé v udržitelném prostoru nespolupracovali, což vede k přesvědčení, že základní věc pro udržitelnost světa je přejít na kvalitativní mechanismy výměny.
Věčný cestovatel, procestoval 33 zemí v průběhu 9,5 let, mezi 1996-1998 žil v Praze. Miluje pláže pěší turistiku, jízdu na kole, elektrické automobily a motocykly.

Juraj Bednár (SK)
Liberty as a DYI Project (video and skype) (SK)
Juraj Bednár je hacker a sériový podnikatel. Založil několik slovenských IT firem a bratislavský hackerspace Progressbar. Zajímá se o bitcoin, bezpečnost a svobodou. Hodně cestuje, takže na kongresu bude virtuálně přes videokonferencii ze Singapuru.

Juraj Kubica (SK)
How to disconnect from grid and produce sustainable energy (EN)
Juraj Kubica, PhD. (32), je odborníkem na systémy využívajících obnovitelné zdroje energie. Vystudoval elektrotechniku (fyziku pevných látek) na Slovenské technické univerzitě, kde je nyní vědeckým pracovník a lektorem. Juraj je jeden ze zakládajících členů Progressbaru ( první slovenský Hackerspace ) a zároveň poradce vlády Slovenské republiky. Ve svém volném čase propaguje astronomii a chce vybudovat planetárium v Bratislavě.

Bastien Beaufort (FR)
Tropical plant fair trade with the Amazon rainforest and global Disco Soupe anti-food waste war: glimpses of two actions from the Slow Food philosophy (EN)
Zabývá se biodiverzitou amazonské flóry. Na konferenci představí dvě případové studie, které jsou součástí Slow Food hnutí “glocal” na podporu “dobrého, čistého a fair jídla pro každého.” Dva příklady jsou od sebe na míle vzdálené a započaly v různou dobu. První studie spočívá ve zkonstruování mezinárodního fair trade projektu v oblasti Amazonie: “Guaraná projekt” z roku 1995. Druhá studie je reprezentována projektem “Disco Soupe,” světovým tanečním hnutím proti plýtvání jídlem, které vzniklo v roce 2012 v Berlíně. Díky energii “Slow Food Youth Network” mohou tyto projekty posilující svou činnost ve Francii získávat globální rozměr a konat se dnes na čtyřech kontinentech. Beaufort bude ve své přednášce demonstrovat urgentní potřebu pokračovat s akcelerací těchto dvou iniciativ.

Jindřich Raftl (CZ)
Biomorfní struktury (CZ)
Jindřich Ráftl je architekt a výzkumník věnující se bioexperimentům na pomezí umění, technologie a vědy. Z mladické touhy po mikrobiologii pokračoval od enviromentálních staveb v Himálaji a Africe až k digitálním strukturám a bioexperimentům, které teď v jeho světě převládají. Své poznatky aplikuje v projektech realizovaných ve studiu R/FRM, které založil spolu s Janem Tůmou v roce 2011.

Lucie Straková a Martin Loučka (CZ)
Creative commons – Open source (EN)
Lucie Straková je absolventka Právnické fakulty MU, v současné době studuje na Fakultě ekonomie MU. Strávila rok na Faculté de Droit na Université d’Aix-Marseille. Po několika letech praxe v advokacii se stala nadšeným členem Creative Commons České republiky, kde pokračuje v práci. Zajímá se o IT a právo informačních a komunikačních technologií, zejména v oblasti veřejných licencí, otevřeného přístupu a celkového propojení světa práva se světem techniky.
Martin Loučka studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity, kde pracuje jako výzkumný asistent na Ústavu práva a technologií, a také je členem týmu Creative Commons CZ. Obecně lze říci, že se zaměřuje na právo IP / ICT a vytváření spojení mezi právem a technologiemi.

Petr Kindlmann (CZ)
Ideje a vzkazy cypherpunkerů ukryté v Bytecoinu (CZ)
Nadšenec pro kryptoměny