Skip to content

Ohlédnutí za programem Anarchokapitalismus

Anarchokapitalismus je série přednášek, které proběhly v Paralelní Polis a představují principy dobrovolnosti a neagrese, na kterých stojí i kryptoanarchie. Celkem proběhlo za poslední rok a půl 19 přednášek, které pojednávaly o dobrovolném volnotržním řešení různých oblastí lidské společnosti.

Na prvním místě bychom rádi poděkovali všem, kteří nás v průběhu podporovali dobrovolnými příspěvky i placenými rezervacemi míst. Jelikož nepřijímáme žádné státní dotace ani granty, bez Vaší podpory by to nešlo. Pokud se Vám program líbil a zatím jste nás nepodpořili, můžete tak učinit v sekci Podpořit.

Celá série přednášek rozvířila živou debatu o uspořádání společnosti. Jsme za to rádi, protože Paralelní Polis je místem pro debaty a názorovou pluralitu. Otevírání témat, o kterých se málo mluví, je jedním z důvodů naší existence. Diskuze o anarchokapitalismu však přesáhla hranice Paralelní Polis a někteří naši fanoušci se od nás začali odvracet, mrzí nás to. Polis není sídlem anarchokapitalismu – probíhá u nás přibližně 5 akcí týdně a anarchokapitalismus tak byl pouze jedním tématem, kterému jsme se nějaký čas věnovali. Jsme nadále neziskovou organizací zaměřenou na kryptoanarchii a vzdělávání v oblasti digitální svobody.

Kryptoanarchisté využívají technologie k tomu, aby minimalizovali počet nedobrovolných interakcí ve svém životě. Neřeší ideální svět, ani kdo by stavěl silnice v bezstátní společnosti. Kryptoanarchie je způsob života, ne filosofie. Pomocí kryptotechnologií se chráníme proti plošnému sledování, zvyšujeme svoji finanční svobodu a nezávislost, atd. Nevíme, jak vyřešit všechny problémy světa, ale hledáme nové cesty, a to co funguje sdílíme s ostatními.

Umělecká skupina Ztohoven, která Paralelní Polis založila, není politické hnutí. Je to skupina jednotlivců, kde každý má jinou osobní filosofii. Ztohoven kladou otázky, ale nedávají utopické odpovědi. Paralelní Polis je projekt, který klade otázku “Jak se dá zvýšit osobní svoboda?” a to neděláme tak, že bychom o tom pouze mluvili, ale reálně to zkoušíme.