Skip to content

Nemorální loterie z peněz daňových poplatníků

Ministerstvo financí, dle vlastní zprávy, pilně připravuje spuštění účtenkové loterie, takzvané Účtenkovky. Pokud už samotná existence systému EET není důkazem toho, k jakým estébáckým praktikám dokáže Ministerstvo financí sáhnout, tak toto rozhodně ano. Dosáhli jsme nového vrcholu, budeme svědky loterie za peníze daňových poplatníků.

Pokrytecký stát

Jeden z problémů této účtenkové loterie spočívá v tom, jak pokrytecky a schizofrenně se stát chová. Ministerstvo financí se dlouhodobě snaží regulovat sázení na internetu a prosazuje legislativu, která reálně znamená cenzuru internetu, kvůli nutnosti blokovat konkrétní URL adresy. Do této legislativy spadá i regulace restaurací a barů – soukromých podniků, ve kterých se automaty již nesmí objevit. Na jedné straně tedy MF zdárně bojuje s hazardem, na straně druhé zavádí vlastní loterii, za účelem vyššího množství vydaných účtenek, které by mělo vést k údajnému vyššímu výběru daní. To je ale až sekundární účel, prvotním účelem je “donucení” podniků k vydávání účtenek, pod pohružkou udání v bonzovací aplikaci EET.

Nemorální stát

Dalším kruciálním faktorem je faktická nemorálnost státně provozované loterie. Státem uloupené peníze (tzv. daně), budou opět nespravedlivě přerozděleny lidem, kteří se budou chtít účastnit této nemorální hry na STB. Pokud stát musí vybírat daně, rozhodně by to nemělo být pro potřeby své vlastní loterie, nýbrž pro potřeby společnosti. Nicméně stát dlouhodobě dokazuje, že není schopen finance spravovat hospodárně, a i v době rostoucí ekonomiky hospodaří s deficitem. Rozdat 65 milionů Kč ročně, pro potřeby sebeospravedlnění, je ale jen špička ledovce, oproti tomu, jak se zde zachází s financemi v celkovém měřítku.

Cesta ven

Odmítáme se účastnit této odporné hry, bojkotujeme EET a budeme bojkotovat i účtenkovou loterii. Nefunkční systém je třeba ignorovat a je třeba budovat paralelní funkční systém, který ten nefunkční přirozeně nahradí. V Institutu Kryptoanarchie se zabýváme problémy nefunkčního státu a hledání nových cest – jednou z nich je například Anarchokapitalismus. Chcete se dozvědět, proč je stát neefektivní a jak by mohla společnost fungovat bez něj? Zavítejte již tuto středu na naši přednášku Anarchokapitalismus | Stát je špatný sluha, ale zlý pán. Program Anarchokapitalismus má nově na našem webu i svou vlastní sekci, kde najdete záznamy předchozích přednášek.

Pavel Ševčík
Institut Kryptoanarchie
hackerspace@paralelnipolis.cz