Skip to content

Nakamoto v San Francisku

Mission Street je jedna z nejdelších a nejstarších ulic v San Francisku. Nacházejí se zde desítky malých obchodů přetékajících sortimentem všeho druhu. Jen jeden z nich je velmi specifický a ojedinělý. Platí se v něm totiž výhradně kryptoměnou Bitcoin.

Exteriér obchodu Nakamoto's v San Franciscu.

Adresa 20Mission byla původně obsazena skupinou hackerů, kteří spolupracovali s dalšími bitcoinovými startupy, například s Blockchain.info, Purse, 37coins, Tradehill a Piper Wallet. Zatím co se tým rozrůstal, přestěhovali svou kancelář o několik bloků dál. Ve stejné době uzavřela 20Mission sdílené kanceláře a proměnila je na obchod. Původní místo obsadila skupina umělců ze San Francisca a 20Mission přišla o Bitcoiny. Tento stav se ale původním pronajímatelům nelíbil: vyhnat Bitcoiny z Mekky kryptoměn! Novým pronájmem a otevřením Nakamoto’s se vrátil Bitcoin na své původní místo a ostatní prodejci se k této měně přidali také. Dnes všichni akceptují Bitcoin jako platidlo.

DSC_0048_Fotor

“Je to vše? 25 mBTC, prosím”

Důvodem otevření Nakamoto’s je ukázat běžným zákazníkům výhody používání Bitcoinů. Díky nákupu v kryptoměně obchod prodává zboží Amazonu s desetiprocentní slevou, což každého zákazníka potěší. V případě, že nový klient nemá nainstalovanou bitcoinovou peněženku a Bitcoiny nevlastní, mají v obchodě automat, ve kterém lze peníze směnit za Bitcoiny a po té v nákupu pokračovat.

Obchod je zásoben zbožím, které je žádané u obyvatel San Francisco Bay Area, tedy obyvatelům kolem sanfranciského zálivu. Pokud požadované zboží v obchodě nemají, rádi vám ho nechají doručit na vámi určenou adresu.

Na to, proč vlastně otevřeli tento druh obchodu, nám Ashkan Motamedi, majitel Nakamoto’s a spolupracovník Purse.io řekl:

“Tento nápad jsme dostali od našich zákazníků. 24% marže z Amazonu nabízí zajímavou obchodní příležitost. Uživatelé přišli na to, jak zpeněžit zlevněné zboží za plnou cenu pomocí eBaye, Craigslistu a pod. Nejschopnější obchodují i se zahraničím. Blackberry se třeba prodávají 2x dráž v Číně, než zde. Započítáme-li 25% slevu, je to 2.7 násobek výrobní ceny.”

DSC_0023_fotor

Na adrese 20Mission návštěvníky uvítá Sara, překvapivě s vlastním původem z Čech a s velice milým a přátelským přístupem. Nakamoto’s je součástí otevřeného sdíleného prostoru více prodejen. Najdete zde různorodé zboží od originálních návrhářských modelů oblečení, přes drobné interiérové doplňky a nábytek až k produktům z kůže všeho druhu a potřeb pro motorkáře. V Nakamoto’s je částečně k vidění i základní nabídka Amazonu, dále pak trička, hrnečky s logem Bitcoinu a dalších drobností. Nakamoto obchod v současné době používá k placení výhradně Bitcoiny. V budoucnosti by rádi přidali i americké dolary s použitím systému Square, tedy bezhotovostní internetové platby, fungující podobně jako PayPal. Nevýhodou by pak ale bylo nemožnost využití desetiprocentní slevy Amazonu.

Na závěr již lze dodat pouze to, že jak Nakamoto’s, tak i Purse.io jsou obě bitcoinové společnosti a zaměstnanci dostávají platy výhradně v Bitcoinech. Úspěšně fungující obchod Nakamoto’s je důkazem, že tento koncept může být replikován i v dalších moderních městech.

autor + foto: Divá Bára

Více info: