Skip to content

Mince 2019

English version

Mince 2019 připomíná boj Aarona Swartze

Aaron Swartz (1986-2011) byl americký vizionář, hacker, politický a internetový aktivista a jeden z nejtalentovanějších IT odborníků své generace. Od uživatele volně dostupných programů přes tvorbu open source softwarů se Aaron propracoval až k aktivitám hnutí podporující volné sdílení dat a přístup k odborným textům a informacím. Život tohoto nadějného mladého muže, zasvěcený boji za digitální svobodu, nakonec skončil předčasně; provinil se proti státu de facto tím, že chtěl zajistit možnost vzdělávat se každému. Timothy B. Lee, tvůrce World Wide Webu, ředitel konsorcia W3C a Aaronův velký vzor, ho zpětně označil za „jednoho z největších počítačových géniů vůbec“.

Edice Aaron Swartz 2019:

Celkový počet: 100 ks
Rok vydání: 2019
Průměr: 37 mm
Tloušťka: 3 mm
Kov: stříbro
Ryzost: 999/1000
Provedení: 50 ks proof
50  ks mat

Práce dvanáctiletého kluka, ze které vycházíme dodnes

Aaron Swartz se během svého života podílel na vývoji celé řady softwarů a internetových nástrojů; zmiňme např. RSS, Markdown, Jottit, Infogami či Reddit. Poslední zmiňovaný projekt je otevřenou sociální sítí, která dnes disponuje celosvětovou komunitou čítající každý měsíc více než 540 milionů jedinečných uživatelů z více než 200 zemí světa. Jeho školní projekt byl předzvěstí Wikipedie. Rovněž stál za vznikem autorské licence Creative Commons.

Aaron Swartz ve svých dvanácti letech doma naprogramoval síť nazvanou The Info Network, internetovou encyklopedii fungující na principu uživatelsky generovaného obsahu. O pět let později (v roce 2001) vznikla Wikipedie. Za tento projekt nekomerčního výukového webu získal první místo v soutěži ArsDigita Prize a byl přizván do RDF Core Working Group, vrcholného mezinárodní sdružení vyvíjející technické standardy pro web.

O rok později se zásadním způsobem podílel na vytvoření formátu RSS, který je dnes pevnou a standardizovanou součástí webu. Díky RSS zdroji si uživatelé můžou nastavit odběr novinek na stránkách s rychle se měnícím obsahem, jako jsou zpravodajské servery či sociální sítě. Třináctiletý Aaron přinesl zásadní technické řešení a vytvořil základy pro moderní verzi hypertextu.

V roce 2004 se na Standfordu setkal s profesorem práva a etiky Larry Lessigem, aktivním členem hnutí Free Culture Movement a duchovním otcem autorské licence Creative Commons, který měl na jeho další životní dráhu významný vliv. Společně vytvořili kód pro licenci autorských práv Creative Commons (CC) – právní normy legalizující sdílení a úpravu digitálních tvůrčích děl.

Když se Aaron začal protivit státu

Později začal Aaron vystupovat na obranu lidských práv a svobody slova. Z online prostředí se tak přesunul spíše k politickému aktivismu. Založil skupinu Demand Progress, která se často vymezovala vůči konání orgánů vrcholné politiky Spojených států – kongresu, senátu i prezidentovi. K hlavním aktivitám těchto obránců volné dostupnosti informací ale patřila hlavně eliminace těch internetových služeb, které bránily přístupu k materiálům, jež však ze své podstaty měly být veřejnosti volně dostupné. Byla to např. databáze soudních záznamů PACER, která sice disponovala licencí public domain, ale za přístup vyžadovala platbu. Rovněž se např. stavili  vůči americkému zákonu Child Online Protection Act, který byl založen na velmi vágní a snadno zneužitelné definici toho, co je „nevhodný dokument“. (Brdička, 2013)

Jeden z posledních projektů, na kterém Aaron před svou smrtí pracoval, byla open-source softwarová platforma SecureDrop, jež měla za cíl podporovat a chránit whistleblowery. Tuto technologii, která upozorňuje novináře na neetické praktiky, dnes využívá řada světových médií k bezpečnému předávání informací od zdroje.

Případ: Stát vs. Aaron Swartz

Swartz nikdy neútočil na vládu Spojených států. Jeho aktivity aktivity směřovaly proti subjektům, které se pokoušeli vydělávat na přístupu nejen k odborný textům, ale i k informacím, jež by měly být volně dostupné všem. Jednou z takových je databáze článků JSTOR, která účtuje desítky dolarů i za historické dokumenty bez autorské ochrany s odůvodněním, že kvůli nákladům na jejich digitalizaci mají právo je zpoplatnit. JSTOR a jemu obdobné služby nabízejí vysokým školám multilicence, díky kterým mají k informacím přístup pouze studenti a akademičtí pracovníci. Jednou z nich je i Massachusetts Institute of Technology (MIT), prostřednictvím jehož sítě se Aaron, který byl v té době výzkumným pracovníkem sousedního Harvardu, mohl docela legálně do archivu portálu JSTOR dostat. Opakovaně z něj stáhl a na svém notebooku odnesl přes 4 mil. odborných článků, jež měl v úmyslu zveřejnit. Naposledy tak učinil 6. ledna 2011, kdy byl přistižen při vstupu do nezamčené servrovny a byl na místě zatčen.

Aaron Swartz byl ovšem v hledáčku FBI minimálně od roku 2008, kdy se podílel na stažení více než 20 milionů stran soudních dokumentů z placené státní databáze PACER a veřejně dokumenty zpřístupnil. Nejen že tento projekt měl nevídaný úspěch, stahování také odhalilo obrovské porušování soukromí v dokumentech. FBI tehdy nikoho neobvinila. (echo24.cz, 2015)

Aaron Swartz byl na základě amerického zákona Computer Fraud and Abuse Act z roku 1986 obviněn celkem ve 13 bodech obžaloby (mj. vniknutí do místnosti, zneužití sítě, nelegální proniknutí do chráněného počítače atd., včetně porušování autorského práva). Společnost JSTOR nakonec svou žalobu stáhla, MIT ji ani nepodal, pouze státní žalobci bojovali za co nejvyšší možný trest, který v konečném důsledku mohl být stanoven na 35 let odnětí svobody nepodmíněně. (Brdička, 2013) Aaron Swartz se 11. ledna 2013, několik dnů před zahájením závěrečné fáze procesu, oběsil ve svém bytě v Brooklynu.

Swartz se nedopustil zločinů pro finanční, ani jiný osobní prospěch a jeho případ nedával důvod k použití trestů u horní hranice. V této kauze můžeme mluvit o fatálním selhání americké justice, nebo o vykonstruovaném procesu, kdy se konkrétní jedinec měl stát exemplárním zastrašujícím příkladem pro ostatní. Po Aaronově smrti se ukázalo, že FBI o něm začala shromažďovala data ještě před rokem 2008 a celý proces byl připraven roky před jeho zatčením.

Autor podoby Aarona Swartze

Autorem podoby Aarona Swartze je šestadvacetiletý výtvarník, rytec a tatér Roman Shamilyan. Vytvoření základní kompozice, nákresu a modelu z hlíny stojí na počátku výroby každé mince. Vysoce odborná a detailní uměleckořemeslná práce nakonec tvoří víc jak polovinu úspěchu. Musí se při ní respektovat celá řada pravidel, čímž se modelace zásadně liší od klasického sochařství – v opačném případě by byl finální sádrový model technicky nepoužitelný a mince by nemohla pokročit do další fáze výroby.

Roman v roce 2013 úspěšně absolvoval studium oboru Luxusní zboží a klenotnictví na SUPŠ v Jablonci nad Nisou. Za sebou má jako medailér již dvanáct zakázek pro Českou mincovnu. Jeho práci ovšem můžete vidět i na stovkách klientů studia Show me! tattoo, neboť svůj um perfektně zvládnuté kresby aktuálně uplatňuje v oboru tatérství.

Pro edici 2019 vytvořila společnost Prototypum etue vytisklé na 3D tiskárně

V roce 2019 jsme navázali spolupráci s průmyslovými designéry a inovátory ze společnosti Prototypum, kteří pro sérii mincí vytvořili unikátní kolekci etuí – od návrhu až po jejich výrobu 3D tiskovou technologií: „Idea designu etue pro unikátní kolekci mincí krytých Bitcoinem vycházela z konceptu celého projektu; tedy že pamětní mince nesou symbolický projev respektu k osobám, jež svou prací a svými činy bojovaly proti okrajování svobod ze strany státu, a které tento systém nakonec stíhal, soudil a uvěznil. Dekor etue svým vzorem vzdáleně odkazuje na mříže ve vězeňských celách a zároveň rozehrává optickou hru – mince je v etuji vidět v závislosti na úhlu pohledu. Vzhledem k tomu, že Paralelní polis ve své základním konceptu tematicky propojuje umění, vědu a technologii, bylo pro nás využití 3D tisku, jako technologie výroby, jasnou volbou.“

více o práci a produktech týmu Prototypum

Jak ověřím bilanci na své minci?

  1. K ověření bilance na Vaší minci jděte na: https://coinb.in/#verify. Kód na hraně mince je privátní klíč ve WIF formátu (Priv1). Opište ho do kolonky a potvrďte.
  2. Vygenerovaný veřejný klíč (Pub1) si poznamenejte.
  3. Naskenujte QR kód na Vaší BitNote jakoukoli čtečkou QR kódů. Tento QR kód je druhý veřejný klíč (Pub2). Zkopírujte si ho.
  4. Ověřte si platnost Pub2: Zkopírovaný Pub2 vložte do kolonky (opět na https://coinb.in/#verify) a potvrďte.
  5. Veřejný klíč se Vám převedl na bitcoinovou adresu (kolonka Legacy address). Tato adresa by měla být totožná se sériovým číslem BitNote ukrytým pod stírací holografickou fólií.
  6. Pro získání Multisig adresy jděte na https://coinb.in/#newMultiSig a do první kolonky zadejte Pub1, do druhé Pub2. Je nezbytné zachovat pořadí!
  7. Adresa, kterou dostanete, by měla začínat číslicí 3 a je na ní zapsaná transakce 0.01 BTC. Zápis této transakce na blockchainu si můžete ověřit např. na https://www.blockchain.com/explorer

podrobný návod zde

Jak získám svou setinu BTC z mince?

  1. Pokud chcete získat setinu Bitcoinu z Vaší mince, jděte na: https://coinb.in/#verify. Kód na hraně mince je privátní klíč ve WIF formátu (Priv1). Opište ho do kolonky a potvrďte.
  2. Vygenerovaný veřejný klíč (Pub1) si poznamenejte.
  3. Naskenujte QR kód na Vaší BitNote jakoukoli čtečkou QR kódů a zkopírujte si ho. Tento QR kód je druhý veřejný klíč (Pub2).
  4. Pro získání „Redeem Script“ jděte na https://coinb.in/#newMultiSig a do první kolonky zadejte Pub1, do druhé Pub2. Je nezbytné zachovat pořadí!
  5. S Redeem Script teď můžete vytvořit novou transakci. Částka by měla být 0,01 mínus doporučený poplatek. Odhad poplatku lze provést pomocí bitcoinfees.earn.com.
  6. Transakci podepište privátním klíčem ukrytým pod stírací holografickou fólií.

podrobný návod zde

Mám zájem o minci

V případě zájmu o minci Aaron Swartz 2019 nás, prosím, kontaktujte na e-mailové adrese: minceparalelnipolis@gmail.com. K dispozici je navíc posledních 10 ks z edice Julian Assange 2018. Minci Vám rádi osobně předáme v Paralelní Polis, nebo zašleme na zadanou adresu.

Stříbrné pamětní mince Paralelní Polis nejsou jakkoliv spojeny s žádným státním orgánem (včetně České národní banky), českou korunou, ani jakoukoliv jinou měnou s nuceným oběhem (FIAT měnou). Mince jsou propojeny s kryptoměnou bitcoin způsobem, který je blíže popsaný na internetové stránce dostupné na adrese https://www.paralelnipolis.cz/mince/.