Skip to content

Hackerspace

Cílem hackerspace Institutu kryptoanarchie je fyzicky sdružovat lidi, které baví vzdělávat se, zkoumat nové věci, chtějí se navzájem potkávat a řešit ideje vycházející z Paralelní Polis: svobodu, kryptoanarchii, decentralizaci, bezpečnost, internet a další.

Zázemí máme ve třetím patře v Paralelní Polis, ale jsme neoddělitelně propojeni s celým domem, s jeho konceptem a směřováním.

Fungujeme na principech konsensu core týmu, aktokracii a vzájemném respektu. Pravidlo je jen jedno – buďme k sobě navzájem perfektní! 

Zaujal tě hackerspace nebo jeho část? Baví tě koncepty vznikající v Paralelní Polis? Chceš s námi začít tvořit? Doraž na meetup, který se koná tradičně v úterý od 20:30 přesně – tehdy máš možnost potkat nejvíce lidí z core týmu. Pokud ti nevyhovuje úterý, stav se ve čtvrtek večer. Těšíme se!

Pro odběr novinek a zapojení v rámci hackerspace se můžeš přihlásit do veřejné e-mailové diskuse.

Projekty z hackerspace

system

Systém (originálně nazvaný opravdu system) slouží pro pravidelné vystavování bitcoinových faktur za členství nejen v Paper Hubu. Je vyvíjený Tomem v pure PHP a zdrojové kódy najdete na https://github.com/ParalelniPolis/TMS2. System je napojený na další dvě webové služby, a to na bitcoinpay.com pro bitcoinové platby a fakturoid.cz pro řešení faktur.

Již obsahuje samoobslužnou fakturaci, vybíraní bitcoinů, vystavování PDF faktur a podporu více jazyků. Na aplikaci se stále intenzivně pracuje a je v plánu doladit upomínkové maily nebo jednoduchou instalaci.

Měření spotřeby plynu online

Projekt realizovaný Pavlem K. Řekl si, že každý den chodit zapisovat stav plynoměru není hodné hackera, a tak postavil a naprogramoval zařízení, které snímání stavu umí samo. Mimo to kupříkladu automaticky tvoří grafy spotřeby a porovnává je s venkovní teplotou.

Celý projekt si prohlédněte na http://gas.paralelnipolis.cz/, zdrojové kódy lze najít na https://github.com/ParalelniPolis/ppplyn.

Elektronické zámky

Pro lepší přístup do jednotlivých pater Paralelní Polis se Tom a Honza rozhodli zařídit elektronické zámky do všech pater. Fungují s Polis kartami i implantovanými čipy.

Hardwarová složka zámků se skládá z mikrokontroleru ESP8266, RFID shieldu MFRC-522 a pár dalších součástek. Zapojení a software dohledáte na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-locks.

Webová obsluha zámků je prozatím obsloužena přes aplikaci system z důvodu napojení – zámek umí například sám zkontrolovat, zda vstupující zaplatil všechny své závazky. Nyní se tvoří nový samostatný software psaný Chillem a dostupný na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-access-system-api.

A brzo si je budete moci koupit v Bitcoin Baru a sami sestavit a namontovat, kam se zlíbí!

BitcoinJukebox

V každém lepším stravovacím zařízení mají jukebox pro potěchu zákazníků, tak proč ne i my?

Realizace bude k poslechu v Bitcoin Coffee, zdrojové kódy od Matěje naleznete na https://github.com/ParalelniPolis/bitcoinJukebox

Odemykání počítače čipem

Projekt realizovaný Honzou a vzešlý z myšlenek transhumanismu. Zdrojový kód je k najití na https://github.com/ParalelniPolis/rfid-login.

Kuchyňka a Bitcoin Bar

Zařídili jsme si vedle hackerspace i kuchyňku se samoobslužným barem. Máme tam vše, po čem můžeme zatoužit – Mate, piva, alkoholické mixy, sušená masa, sýry a další ňamky. Pod vedením Terezky jsme začali prodávat i na meetupech pořádaných v Institutu. Za vše se pochopitelně platí bitcoiny, které bereme díky zapůjčené kase od General Bytes.

Anonymizační kit

Pokud se vám nelíbí myšlenka být foceni nebo rozpoznáni v Polis či jinde, v Bitcoin Baru si můžete zakoupit anonymous masku, která účinně kryje celý obličej a tím zamezí nechtěnému prozrazení identity.

PhillipsHUE

Díky zapůjčení od firmy Phillips máme barevná světla, která můžou ovládat všichni pomocí chytrého mobilu. Na pátečních Soukromých (přísně veřejných) akcích je to nejoblíbenější technická vychytávka!