Skip to content

Jak na kryptoměny v Paralelní Polis

Začínáte s kryptoměnou? Bitcoin (BTC) nebo litecoin (LTC) je decentralizovaná internetová měna. Hlavní výhodou jejich používání je jejich decentralizace – nikdo, ani vlády, skupiny či jednotlivci nemohou měnu ovlivňovat, ovládat nebo padělat.

Pro běžné užívání bitcoinu / litecoinu je důležité mít speciální peněženku. Tu si můžete buď stáhnout jako aplikaci do svého chytrého telefonu nebo si pořídit v Bitcoin Coffee, kavárně Paralelní Polis, bitcoinovou nebo litecoinovou kartu.

JAK ZÍSKAT PENĚŽENKU?

a) APLIKACE V CHYTRÉM TELEFONU

Doporučujeme aplikace:

Pro BTC: Coinomi (Android, iOS), BlueWallet (Android, iOS),

Pro LTC: Coinomi (Android, iOS)

Pro Lightning: BlueWallet (Android, iOS),  Phoenix (Android), Wallet of Satoshi (Android, iOS)

Po stažení se řiďte instrukcemi v aplikacích pro vytvoření nové peněženky (create/open new wallet) a ideálně si také hned vytvořte zálohu opsáním zobrazených slov (seed) na papír, který bezpečně uchováte.

b) PAPÍROVÁ BENEFITNÍ KARTA

Papírová peněženka, s kterou můžete pohodlně zaplatit za svou kávu v Bitcoin Coffee. Na přední straně karty s logem Paralelní Polis je pod nápisem RECEIVE vytištěn QR kód s příjmovou adresou. Pro rychlejší identifikaci je zobrazen začátek adresy, např. “1HZwk”. Adresa slouží jako unikátní číslo BTC / LTC účtu, který je s kartou spojený. Na zadní straně je pod nápisem SEND vytištěn QR kód soukromého klíče, který slouží pro odesílání kryptoměny.

Ptáte se, proč byste měli zkusit tuto kartu? Odpověď je jednoduchá. Na benefitní kartu za každou kávu dostanete speciální nálepku a když budete mít nálepek 6, dostanete od nás kávu zdarma! Na vyžádání benefitní kartu dostanete na baru od baristek zdarma.

Litecion card

ZÁSADY POUŽÍVÁNÍ:

Vytvořte si offline zálohu soukromého klíče, např. okopírováním nebo vyfocením. Chraňte soukromý klíč před zneužitím, svěřujte kartu pouze důvěryhodným osobám a obchodníkům. Neukládejte na kartu vyšší částky.

JAK ZÍSKAT KRYPTOMĚNU?

Jakákoliv nově vytvořená peněženka či zakoupená karta má nulový zůstatek – je tedy třeba ji dobít a BTC / LTC na ni poslat. Nejjednodušší cestou jak je získat je bankomat v naší kavárně v přízemí či v Institutu Kryptoanarchie ve 2. patře.

Postup: 1) Zvolte váš jazyk, měnu, kterou chcete koupit a poté Zakoupit. 2) Načtěte QR kód s adresou z vaší aplikace nebo ukažte QR kód na vaší kartě. 3) Vložte papírovou hotovost (bankomat nerozměňuje, tj. když vložíte 500 Kč, ale chcete nabít pouze 200 Kč, bankomat si vezme celou částku) a zvolte Zakoupit. Během pár sekund budete mít kryptoměnu ve své peněžence. Automat společnosti General Bytes si účtuje za směnu provizi, její aktuální výši vždy vidíte na obrazovce bankomatu.

JAK S KRYPTOMĚNOU ZAPLATIT?

S kryptoměnou můžete nyní lehce a rychle platit za služby a zboží po celém světě a to s nulovými či minimálními náklady! Zkuste si to nejdříve u nás v Bitcoin Coffee. Při placení za naši výběrovou kávu či lahodné občerstvení Vám ukážeme QR kód. V případě použití aplikace otevřete svou peněženku a kód naskenujete. Autorizujete zobrazenou částku a v tom okamžiku je účet vyrovnán. V případě použití papírové peněženky sami naskenujeme soukromý QR kód a vezmeme si potřebnou částku.

Další místa, kde lze platit bitcoinem, najdete na www.coinmap.org – jen v Praze existuje přes 80 míst!

Potřebujete další informace? V případě dotazů ohledně kryptoměn vám v Paralelní Polis rádi poradíme!

 

PS: JAK NA KRYPTOMĚNU MIMO PARALELNÍ POLIS?

Bitcoiny nebo litecoin samozřejmě lehce získáte i mimo Paralelní Polis: ať na bitcoinové burze (doporučujeme českou Coinmate.io), nebo směnárně (zkuste Simplecoin.cz) či třeba v jedné z trafik sítě Geco.

PPS: Pro více informací o BTC doporučujeme web www.btctip.cz, kde je ke stažení zdarma i e-book Jak na bitcoin krok za krokem.

X