Skip to content

Jak v Alze zaváděli bitcoin? Efektivně a velmi úspěšně!

154 hodin. Přesně takovou dobu museli vývojáři firmy Alza.cz strávit ve svých kancelářích, aby poté mohli hrdě oznámit, že odteď se dá v největším českém e-shopu použít k platbě také bitcoin. O tom, jak přesně se bitcoin na Alza.cz zaváděl, přišel do prostor Paralelní Polis přednášet E-commerce Business Director Igor Pauer a jeho kolega Martin Kolek, který pracuje jako Teamleader vývoje IS.

Zájem veřejnosti o nákup zboží v Alze za bitcoiny potvrdila především hojná účast. V Polis se shromáždila téměř stovka posluchačů, více než sto diváků potom sledovalo přímý přenos. Společně měli všichni možnost projít si celý proces krok za krokem pěkně od začátku. Jako první se ujal slova Igor. Hned na úvod objasnil hlavní motivaci k zavedení bitcoinu. Tou byli pochopitelně zákazníci, kteří se po tomto způsobu platby stále častěji ptali. V souvislosti s tím bylo potřeba poohlédnout se po dodavateli, jenž by navrhl flexibilní, bezchybně fungující a především bezpečné řešení. „Všechna tato kritéria nakonec splnil startup BitcoinPay, kterému jsme svěřili celý platební proces, a společnost General Bytes provozující bitcoinové automaty v našich showroomech,” dodal Igor.  

Brána, která pozdrží kurz

Již od samého začátku byli Igor s Martinem zasypáni celou řadou dotazů, na něž v průběhu celé přednášky trpělivě odpovídali. Otázky se často týkaly platebního systému jako takového a jeho konkrétních specifik a odlišností od klasické platební brány. Oba odborníci vysvětlili, že u nákupu v bitcoinech dochází v poslední fázi k přesměrování zákazníka do bitcoinové platové brány. Zaplatit požadovanou částku lze jednak prostřednictvím QR kódu, dále pak zkopírováním unikátní adresy či užitím peněženky nebo aplikace, kterou má zákazník nainstalovanou ve svém přístroji. Čas na zaplacení transakce je stanoven na 15 minut. Během této doby dochází mimo jiné k autorizaci platby. Celou čtvrthodinu je systém schopen také udržet stabilní kurz bitcoinu. Ten se neustále mění, často i z minuty na minutu.

Od mixéru až po Teslu

Asi největší problém, s nímž se museli pracovníci Alzy potýkat, vyvstal krátce před plánovaným zahájením bitcoinových plateb. Postupně se v celé bitcoinové síti začaly množit nepotvrzené platby, což se naštěstí záhy vyřešilo a spuštění platební brány tak mohlo proběhnout v plánovaném termínu. Vše dopadlo, podle Martinových slov, zcela nad očekávání. „Došlo k velmi rychlému nárůstu objednávek a celý projekt si rovněž získal velkou podporu a přízeň českých i zahraničních novinářů. Musím říct, že jsme byli opravdu nadšení.” Mezi nejprodávanějším zbožím se objevily notebooky, chytré telefony a překvapivě také komponenty určené k těžbě kryptoměn. O svůj zážitek z nákupu na Alza.cz se podělili i účastníci přednášky. Ukázalo se, že své bitcoiny se rozhodla v e-shopu utratit zhruba čtvrtina příchozích, koupili si například mixér nebo longboard. V přímém přenosu se pak jeden odvážlivec pokusil pořídit si záležitost poněkud dražší, a to elektromobil Tesla, který má Alza také v nabídce. A podle všeho byl jeho pokus úspěšný. Vypadá to, že nebude trvat dlouho a pověstný zelený Alza panáček bude v reklamě křičet: „Sto bitcoinů týdně!“ a na hlavě bude mít stylovou čepičku s logem této populární kryptoměny.

Leave a Reply