VEJDI VEN

statement

Vydejte se s námi na cestu. Paralelní Polis i ve vašem městě … a potom v Africe. Po pěti letech budování epicentra paralelních společenství, decentralizace a digitální svobody v pražských holešovicích se projekt transformuje z podoby černého domu do nové pojízdné podoby. Paralelní Polis je také o hledání, a to především. Začali jsme tedy hledat způsob, jak naše myšlenky předávat i jinde než v Praze a začaly vznikat obdobné varianty v Bratislavě a brzy i v dalších městech. Tímto projektem jsme se ovšem rozhodli to zkusit obráceně, hacknout sami sebe a otočit náš původní koncept domu naruby. Nezvat lidi k nám, ale přijet za lidmi. Nestavět kávovar do prostoru, ale postavit prostor kolem kávovaru. Vytvořit kavárnu z louky. Udělat přednáškový sál z parkoviště a hackerspace z ulice. Rozhodli jsme se “vejít ven” a proto stavíme náklaďák, se kterým se na tuto cestu vydáme. Naším cíle je Afrika a potom celý svět. Než se tam ale dostaneme, představíme vám náš černý náklaďák v Českých zemích, na Slovensku, v Evropě. Pojedeme do Brna, Ostravy!!!, Plzně, Vídně, Berlína, Warszawy, Košic. Potom s vaší podporou pojedeme do Afriky, Asie a pak dál za oceán. Ptáte se proč Afrika? Proti směru migrační vlny chceme působit tam, kde se formují nejvýraznější faktory změn v Evropě zítřka.

 

Mise Československo: Z města do města

Než vyrazíme mimo Evropský kontinent, představíme černý náklaďák v Čechách a na Slovensku, vydáme se za Vámi…. na festival, skejtové závody, do Brna, Ostravy, Českých Budějovic, Prešova, Košic.  Zkrátka projedeme celé Československo. Těšit se můžete na přednášky, workshopy, promítání, koncerty ale i hackathony. Přednášet a diskutovat budeme o digitální svobodě a bezpečnosti, kryptoměnách, ekologii, udržitelném rozvoji – nenecháme se mást mainstreamovými medii, ale i dalších zajímavých technologiích. Představíme Vám naší Parallel Garden – hydroponickou zahrádku napojenou na IoT, ve které si pěstujeme saláty, rajčata a bylinky do Bitcoin Coffee v Praze. A naučíme to i Vás. Abychom se ale na naší Evropskou a Africkou misi mohli vydat, musíme náš náklaďák nejdříve zprovoznit, natřít na černo a vybavit a k tomu potřebujeme Vaši pomoc. Pozvěte si Paralelní Polis do svého města a  získejte tak nejen nové vědomosti, schopnosti, zábavu, ale staňte se součástí něčeho smysluplného.

 

Mise Afrika: Z města do lesa

Projetím Čech a Slovenska naše mise ale teprve začíná. Budeme pokračovat dál, nejdříve do Afriky a poté dál do Asie, Jižní Ameriky, do světa. Věříme, že svobodnými technologiemi lze účinně bojovat proti autoritářství i tam, kde vládnou reální diktátoři. Nové technologie mohou přispět k emancipaci lidí, kteří jsou závislí na milodarech z bohatého západu. Populace na africkém kontinentu roste stále velmi rychle (2,5 %/rok) a s ní i počet lidí, kteří by bez humanitární pomoci nepřežili. A to i přesto, že je Afrika nejbohatším kontinentem na nerostné bohatství a západ do ní navíc každoročně napumpuje stovky miliard dolarů.  Čím dál víc lidí se vydává na nebezpečnou cestu do Evropy za lepším životem. Netuší přitom, že Evropská Unie začala problém migrace řešit přímo na černém kontinentu, jak se často chlubí. Postavila uprostřed Sahary hranici, kde cvičí, vybavuje i platí pohraniční hlídky, kteří pustí jen málokoho. Za poslední dva roky (2016-18) klesl počet uprchlíků z Nigerie ze 40 000 na 1 250. Ne snad ale proto, že by jich méně prchalo. Končí pak buď v uprchlických táborech na jihu Lybie, nebo mrtví na poušti.

 

O tom, co se děje v Libyi, Mali, Nigeru a dalších saharských státech se téměř nemluví a proto bude jedním z našich  dalších cílů zmapovat jednu z hlavních migračních tras – v protisměru – cestou z Česka přes Tunisko, Alžirsko, Niger, Mali a Nigerii až do Kamerunského Kedjom-Keku (lidé z lesa). Celou expedici budeme filmovat a kamerou z náklaďáku nepřetržitě streamovat. Vznikne tak unikátní dokument o migraci z Afriky do Evropy.

 

Jedeme do Afriky, ne proto, abychom někomu pomáhali nebo abychom tento zapomenutý kontinent spasili. Chceme místním lidem nabídnout technologie, které jim usnadní život a přispějí k vymýcení chudoby. Naučíme je, jak tyto technologie používat a především nastavíme mechanismus, který nám umožní udržovat dlouhodobý kontakt s jednotlivými komunitami, abychom zajistili dlouhodobou udržitelnost rozšiřování těchto nových přístupů. Soustředit se budeme na zemědělství, konzervaci potravin, získávání energie z obnovitelných zdrojů, ale i na šifrovanou peer to peer komunikaci nebo používání kryptoměn jako decentralizovaných platidel.

 

Staň se součástí naší mise a podpoř náš projekt! Zhodnoť svoji investici do kryptoměn tím, že pomůžeš vzdělávat nové lidi v jejich každodenním používání. Přidej se k nám!

 

BTC: 3EXTgBP1HC9o8UUZjdfUMcw1B9VPBszo6k
LTC: MCurhxsXNxna2MvoVbuStj1r5hKAbcT6vV

blog Paralelní Polis

Hledá se manažer/ka coworkingu Paper Hub
Hledáme nové posily – Community Managera Klubu PP!
Hledáme nové posily – Asistenta Institute of Cryptoanarchy!

Kontakt

Dělnická 43
Praha 7
info@paralelnipolis.cz